few clouds
3°C
22.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1299
usd
112.4411
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОТКРИВЕНЕ "ЛЕДЕНЕ КУГЛЕ" У СВЕМИРУ Шта се збива на Млечном путу, не зна се о чему је реч, научници скроз збуњени

22.01.2025. 16:50 17:00
Пише:
Извор:
Б92
s
Фото: pixabay.com, ilustracija

"Ледене кугле", необични објекти откривени у удаљеном делу Млечног пута, збунили су научнике који су их први пут уочили 2021. године, а тек сада су телескопска посматрања донела нове увиде.

Ови "необични" објекти не личе ни на шта што су научници до сада видели и могли би да представљају потпуно нову врсту звезда, пише Дејли Мејл.

Јапански истраживачи су их први пут уочили 2021. године, али тек сада телескопска посматрања потврђују колико су необични.

Према новој студији, светлост која долази од ових удаљених објеката не уклапа се ни у једну од тренутних теорија о формирању звезда. Иако подсећају на густе облаке гаса или звезде у настајању, потпуно су изоловани од подручја у којима се обично формирају звезде.

Штавише, иако емитују инфрацрвену светлост као звезде, то није у складу са великим количинама леда које их окружују. Оно што додатно збуњује јесте чињеница да су једина два примерка икада пронађена изузетно близу једно другом на небу.

Главни истраживач, др Такаши Шимониши са Универзитета Нигата у Јапану, изјавио је: "Трудили смо се да репродукујемо њихове особине, али тренутно не можемо да пронађемо ниједну теорију која би објаснила спектралне енергетске карактеристике ових објеката."

Ови објекти, које су научници назвали "ледене кугле", први пут су примећени помоћу јапанског свемирског телескопа АКАРИ, који је скенирао Млечни пут у инфрацрвеном спектру између 2006. и 2011. године. Телескоп је открио да, иако су објекти близу једно другом на небу, заправо су довољно удаљени да не буду повезани.

Др Шимониши и његов тим проценили су да је Објекат 1 удаљен око 30.332 светлосне године од Сунца, у делу Млечног пута познатом као Крукс-Скутска грана. Објекат 2 је, с друге стране, удаљен 43.704 светлосне године у Карина-Сагитариусовој грани.

Иако су иницијална посматрања показала да су ови објекти необични, телескоп АКАРИ није имао довољно високу резолуцију за детаљније проучавање.

Сада су истраживачи користили Атакамску велику милиметарску/субмилиметарску антену (АЛМА) у Чилеу како би покушали да реше ову мистерију.  <

/ p>

Чак и уз помоћ највећег телескопа на свету, ове две ледене кугле и даље не личе ни на шта друго у свемиру. АЛМА посматрања су показала да су објекти величине између једне и десет пута веће од нашег Сунчевог система. Иако то звучи огромно, за облаке гаса то је релативно мала величина.

Таласне дужине светлости које емитују објекти сугеришу да су састављени од угљен-моноксида и силицијум-диоксида. Занимљиво је да однос силицијума и угљеника одговара ономе што би се очекивало у близини младе звезде која насилно избацује нови материјал. Међутим, мала величина, висок садржај леда и изолација ових објеката не одговарају ниједној познатој врсти звезда.

Због тога истраживачи сугеришу да би ово могли да буду потпуно нови типови објеката. Професор Џејн Гривс, астрономкиња са Универзитета у Кардифу, која није учествовала у студији, изјавила је за Неw Сциентист: "Ово је фасцинантно истраживање, иако прилично збуњујуће. Ова два објекта имају контрадикторне карактеристике — довољно су хладни да имају много леда, али емитују инфрацрвену светлост попут звезда."

Др Шимониши и његов тим сада су поднели захтев за коришћење свемирског телескопа Џејмс Веб (ЈWСТ) како би прикупили нове податке о овим необичним објектима.

"ЈWСТ је веома осетљив и има високу спектралну резолуцију, тако да можемо да обавимо детаљну анализу леда или прашине, што би могло да нам помогне да разумемо топлотну историју извора", закључује др Шимониши, пише Дејли Мејл.

Извор:
Б92
Пише:
Пошаљите коментар