БРНАБИЋ НА СЕДНИЦИ ОДБОРА ЗА ОБРАЗОВАЊЕ УПОЗОРИЛА: Студентима због блокада прети испадање са буџета, а факултетима банкрот
БЕОГРАД: Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да се морају сагледати проблеми са којима се суочавамо због блокада факултета и поставила питање ко штити права свих студената у Србији.
Она је, на седници Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво на чијем је дневном реду блокада факултета и заштита права студената, навела да због блокада постоје три претње.
Истакла је да је прва претња да преко 102.000 студената који су на буџету остану изван буџета и да око 17.000 студената изгуби право на студентске домове.
Брнабић је навела да је друга претња да сви самофинансирајући студенти буду изложени трошковима, дуговима и изгубљеним животним шансама због блокада о којима су донели одлуку пленуми.
Трећа претња је да ово што се дешава последња два месеца може да проузрокуј
е да сви наши факултети који су у блокади буду у наредних неколико недеља у финансијској блокади, јер, како је објаснила, ако само 100 студента који су самофинансирајући поднесе пријаву и тражи да им се руфундира школарина, ти факултети банкротирају, навела је Брнабић.
Подсетила је да је Правни факултет у Београду отворио пријаве за јануарски испитни рок, да је било око 8.000 пријава, али да је онда изашао пленум и рекао да блокирају факултет и да студенти неће моћи да полажу испите.
Брнабић је истакла да у Србији у овом тренутку има око 268.000 студената, од којих 230.743 на државним универзитетима.
Од ових на државним универзитетима је 102. 413 буџетских, а око 17.000 студената имају смештај у студентским домовима.
Брнавић је рекла да су проблеми о којима морамо да разговарамо шта ће се десити са свим студентима на буџету и са студентима који имају право на дом када и уколико због блокада, за које је истакла да су незаконите, изгубе право да буду буџетски студенти и изгубе право на домове.
Она је поставила питање који проценат тих студената неће моћи да настави студирање и ко се брине о томе.
Када они изгубе право на студирање на буџету и право на домове, јер нису могли да полажу испите, јер им је то забранио неки пленум, ко онда одговара и ко је крив, запитала је Брнабић.
Она је указала да на државним универзитетима има и 28.330 самофинансирајућих студената, а да највећи део студената нису завршили семестар и нису испунили обавезе према овим студентима и није им омогућено да полажу испите.
Она је поставила питање како штититмо њихова права и ко штити њихова права.
Брнабић је указала на флагрантно кршење Закона о вискоком школству и Закона о студентском организовању.
Истакла је да свако од нас појединачно мора водити рачуна да наша права и слободе не угрожавају никако, никада и ни по коју цену права и слободе других грађана око нас, равноправних чланова нашег друштва.