УРЕА ЈЕ ПОСКУПЕЛА СА 390 НА 430 ЕВРА ЗА ТОНУ Ратари пшеницу посејали на време, дилема је око све СКУПЉЕГ ЂУБРИВА
У току су припреме пољопривредника за прихрану пшенице.
Пред овај посао повећана је тражња за минералним ђубривима која су, због тога, од почетка године поскупела. Процене су да ће на цену ђубрива утицати и актуелна гасна криза.
Ни овог јануара пшеницу није заштитио снег, али биљка добро подноси мразеве и ниске температуре. Пољопривредници наводе да је усев, након проблема у почетку вегетације, искористио повољне временске прилике у децембру.
"Посејали смо на време, али није сва никла била. Никла је једно 30 посто. Е сад, као да се све то изједначило. Избокорила се, у ритовима није било влаге, била је шарена", каже Милан Лазић, пољопривредник из Сигета.
Пољопривредници су још у сетви штедели на употреби минералних ђубрива. У прихрани која их чека, калкулација не сме да буде ако се жели принос. Непознаница је како платити ђубриво.
"Повољније је за кеш, али ми немамо толико средстава да све узмемо за кеш зато што имамо друге расходе. Може се рећи пола-пола. Пола за кеш, пола за размену за житарице", каже Богољуб Радин, пољопривредник из Сигета.
Због суше, ниског рода и цене која им није доносила зараду, ратари су се предходних година тешко раздуживали у роби. Део њих у нову сезону улази са дуговањима. Зато се организатори производње одлучују да мање дају робу на одложено плаћање.
"Наша фирма само поузданим произвођачима даје на агро рок јер, нажалост, иза нас су две-три тако лоше године где су ратари изгубили. Они су већ морали сад већ неки део њиве да продају", каже Чаба Боршош, организатор производње из Адорјана.
Неизвесност додатно подстиче поскупљење минералног ђубрива. У зависности од паковања, уреа је на берзи поскупела током јануара са 390 на 430 евра за тону.
Dnevnik.rs/RTS.rs