У СРБИЈИ СЕ ОБЕЛЕЖАВА КИНЕСКА НОВА ГОДИНА Уз богат културни програм, у Београду биће плес лавова, плес змаја, калиграфију, кунг фу...
БЕОГРАД: Концерти, изложбе, радионице уметничких вештина, посебни догађаји у знаку змије, само су део програма прославе кинеске Нове године који ће бити одржан од 22. јануара до 9. фебруара у Београду, Нишу, Бору, Смедереву и Зрењанину, најављено је вечерас на конференцији за медије у Кинеском културном центру.
Вршилац дужности директора ЈП Поште Србије Зоран Анђелковић захвалио је на могућности да Србија и Кина заједно обележе кинеску Нову годину и подсетио на прошлу, када је ЈП Пошта Србије издала пригодну марку током обележавања године змаја.
"Поносни смо и што смо издали марку 'Пријатељи који долазе издалека' поводом састанка вашег лидера и највећег државника, председника Сија и председника Вучића", напоменуо је Анђелковић.
Према његовим речима, након посете кинеског председника Си Ђинпинга подигнут је висок ниво сарадње између две земље.
Анђелковић је додао да ће и ове године ЈП Пошта Србије издати пригодну поштанску марку у част сарадње и успеха у години у знаку змије.
"Желим да честитам свима, председнику Сију успешну кинеску Нову годину у знаку који представља и храброст и напредак и виталност", поручио је Анђелковић.
Директор Института за Појас и пут Београд Бојан Лалић је рекао да ће кинеска Нова година бити обележена кроз богат културни програм.
"Први блок наступа имаћемо 22, 23. и 24. јануара у Зрењанину, Београду и Смедереву, а програм подразумева пекиншку оперу, плес и певање. Ове године ћемо први пут кинеску Нову годину прославити и у Зрењанину", рекао је Лалић.
Додао је да ће 28. јануара у 17 часова, када је поноћ у Кини, бити обележена кинеска Нова година.
"То ће се дешавати у Београду уз плес лавова, плес змаја, калиграфију, кунг фу, дегустацију кинеске хране, док ће од 28. јануара до 9. фебруара бити представљен Кинески фестивал светла", рекао је Лалић.
Он је, између осталог, нагласио да је део обележавања манифестације и програм "Шармантни Хубеи" који ће бити одржан 6, 7. и 8. фебруара у Бору, Нишу и у Београду, и обухватиће народну музику, плес, певање и извођење магичних тачака.
Додао је да је концерт "Пут свиле" Балканополиса и Слободана Тркуље 7. фебруара у Сава центру такође део програма, али и оперски концерт "Хонг Конг" који ће бити одржан 9. фебруара у Мтс дворани.
Директор те Кинеског културног центра Џанг Аимин је истакао да је кинеска Нова година најважнији празник кинеског народа која је у децембру 2024. године уврштена у Унескову листу нематеријалног културног наслеђа.
"Данас смо се окупили у ККЦ да бисмо заједно дочекали годину змије", рекао је Џанг.
Саветник за културу Амбасаде Кине у Србији Танг Дашенг је подсетио да је посета кинеског председника Си Ђинпинга Србији, током маја 2024. године, допринела развоју српско-кинеских односа.
"Састанак са председником Србије Александром Вучићем допринео је политичком поверењу које се непрестано продубљује", рекао је он.
Танг је истакао да је кинеска Нова година традиционални празник и симбол кинеске културе, са највећим бројем учесника који "симболизује опроштај од старог и носи у себи наде за лепши живот".
"Заједничко обележавање постало је кључно у размени две земље и показује наше челично пријатељство", закључио је Танг.
Прославу кинеске Нове године организују Влада Србије, Амбасада Кине у Србији, Кинески културни центар и Институт за појас и пут.