НАЈСАВРЕМЕНИЈИ АПАРАТ ЗА КАРДИОЛОГИЈУ Сомборска болница добила НОВИ УЛТРАЗВУК, а ево шта све може да открије
По Конкурсу за изградњу, одржавање и опремање здравствених установа у 2024. години, Покрајинског секретаријата за здравство, на Интерном одељењу Опште болнице „Др Радивој Симоновић“ Сомбор је почетком овог месеца испоручен и пуштен у рад Кардиолошки ултразвучни апарат Vivid S60N, произвођача „General Electric HealthCare” са матричном кардиолошком сондом и линеарном сондом као и припадајућим софтверима за премену дијагностичких протокола у домену кардиологије.
Обзиром да је уређај у потпуности компатибилан са свим кардиолошким ултразвучним апаратима на Интерном одељењу, наставља се примена свих дијагностичких процедура као и употреба постојеће конвексне сонде која је набављена крајем 2023. године и која омогућава прегледе на постојећем савременом апарату: доплер артерија и аорте, доплер доњих екстремитета код гојазних пацијената, адекватна припрема пацијената који су заказани за интервенције у Ангио сали као и код свих пацијената који имају сумњу на тромбозу артерија и вена.
Захваљујући набавци новог апарата планира се унапређење рада са применом нове здравствене процедуре „Транспулмонални-левострани контраст са Оптизоном“. Контрастна ехокардиографија је дијагностичка метода која подразумева апликацију контрастног агенса у периферну вену у циљу побољшања ехокардиографске слике. Реч је о сигурној, неинвазивној ехокардиографској методи за пацијенте подвргнуте контрастном ехокардиографијом у миру и тесту стрес ехокардиографије различите клиничке дијагнозе, највећим бројем болесника који имају неку форму исхемијске болести срца.
Од 2019. године, набавком првог савременог кардиолошког ултразвучног апарата са софтвером за стрес ехокардиографију, успешно се примењује процедура Кардиоваскуларни стрес тест – тест оптерећења. Током прошле године у ултразвучном кабинету Кардиолошког одсека Интерног одељења урађено је 118 ових процедура. Иста се наставља и на новом ултразвучном апарату који је подједнако опремљен хардверски са унапређеним софтверским пакетом.
Стрес ехокардиографија је неинвазивна кардиолошка дијагностичка метода која се обавља на ултразвучном апарату који има софтвер за стрес ехокардиографију. Према водичима добре праксе за лечење коронарне болести користи се извођење стрес ехокардиографије у циљу потврђивања или искључивања коронаре болести. Ради се о процени кинетике срчаног мишића употребом хемијске сусптанце добутамина чиме се провоцира оптерећење срца, самим тим и потреба за дотоком кисеоника и тиме и покретљивост миокарда. На тај начим се доказује или искључује коронарна болест као и прогресија исте.
Ове процедура је фармаколошки тест који се преферира када постоји значајна абнормалност покрета зидова миокарда у миру и/или када пацијент не може да адекватно вежба тј да буде подвргнут класичном тесту оптерећења.