NAJSAVREMENIJI APARAT ZA KARDIOLOGIJU Somborska bolnica dobila NOVI ULTRAZVUK, a evo šta sve može da otkrije
Po Konkursu za izgradnju, održavanje i opremanje zdravstvenih ustanova u 2024. godini, Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, na Internom odeljenju Opšte bolnice „Dr Radivoj Simonović“ Sombor je početkom ovog meseca isporučen i pušten u rad Kardiološki ultrazvučni aparat Vivid S60N, proizvođača „General Electric HealthCare” sa matričnom kardiološkom sondom i linearnom sondom kao i pripadajućim softverima za premenu dijagnostičkih protokola u domenu kardiologije.
Obzirom da je uređaj u potpunosti kompatibilan sa svim kardiološkim ultrazvučnim aparatima na Internom odeljenju, nastavlja se primena svih dijagnostičkih procedura kao i upotreba postojeće konveksne sonde koja je nabavljena krajem 2023. godine i koja omogućava preglede na postojećem savremenom aparatu: dopler arterija i aorte, dopler donjih ekstremiteta kod gojaznih pacijenata, adekvatna priprema pacijenata koji su zakazani za intervencije u Angio sali kao i kod svih pacijenata koji imaju sumnju na trombozu arterija i vena.
Zahvaljujući nabavci novog aparata planira se unapređenje rada sa primenom nove zdravstvene procedure „Transpulmonalni-levostrani kontrast sa Optizonom“. Kontrastna ehokardiografija je dijagnostička metoda koja podrazumeva aplikaciju kontrastnog agensa u perifernu venu u cilju poboljšanja ehokardiografske slike. Reč je o sigurnoj, neinvazivnoj ehokardiografskoj metodi za pacijente podvrgnute kontrastnom ehokardiografijom u miru i testu stres ehokardiografije različite kliničke dijagnoze, najvećim brojem bolesnika koji imaju neku formu ishemijske bolesti srca.
Od 2019. godine, nabavkom prvog savremenog kardiološkog ultrazvučnog aparata sa softverom za stres ehokardiografiju, uspešno se primenjuje procedura Kardiovaskularni stres test – test opterećenja. Tokom prošle godine u ultrazvučnom kabinetu Kardiološkog odseka Internog odeljenja urađeno je 118 ovih procedura. Ista se nastavlja i na novom ultrazvučnom aparatu koji je podjednako opremljen hardverski sa unapređenim softverskim paketom.
Stres ehokardiografija je neinvazivna kardiološka dijagnostička metoda koja se obavlja na ultrazvučnom aparatu koji ima softver za stres ehokardiografiju. Prema vodičima dobre prakse za lečenje koronarne bolesti koristi se izvođenje stres ehokardiografije u cilju potvrđivanja ili isključivanja koronare bolesti. Radi se o proceni kinetike srčanog mišića upotrebom hemijske susptance dobutamina čime se provocira opterećenje srca, samim tim i potreba za dotokom kiseonika i time i pokretljivost miokarda. Na taj načim se dokazuje ili isključuje koronarna bolest kao i progresija iste.
Ove procedura je farmakološki test koji se preferira kada postoji značajna abnormalnost pokreta zidova miokarda u miru i/ili kada pacijent ne može da adekvatno vežba tj da bude podvrgnut klasičnom testu opterećenja.