few clouds
1°C
16.01.2025.
Нови Сад
eur
117.135
usd
113.7454
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗАРАЗА СЕ ШИРИ МЕЂУ ДЕЦОМ У СРБИЈИ Једна врста изузетно опасна, у ваздуху и до два сата

16.01.2025. 08:20 09:11
Пише:
Извор:
Alo.rs
Фото: vojvodina.gov.rs

У Србији се бележи нагли пораст случајева заразних болести: мале богиње са 158 нових случајева у новембру, од којих је 137 у Новом Пазару, као и све већи број деце оболеле од варичела у београдским вртићима.


Према подацима Института за јавно здравље Србије, број оболелих од морбила је за 55 већи него претходног месеца, а како лекари истичу, да су овчије богиње уобичајена појава у периоду од новембра до јануара.

Родитељи су често у проблему да разликују морбиле од варичеле, а Педијатар др Саша Милићевић детаљно је објаснио који су знаци да је дете заражено.

- Разлика између малих богиња и варичела постоји, међутим неретко се дешава да се родитељи збуне. Мале богиње имају промене које изгледају као када бисмо умочили четкицу за сликање у црвену боју и попрскали дете. То су промене које су на нивоу коже. Ситне су, почињу иза ушију и спуштају се надоле - објашњава Саша Милићевић.

Варичела изгледа потпуно другачије, истиче др Милићевић.

- Када су у питању варичеле, промене су другачије. Прво креће ситан осип, затим се уздигне до површине, то се зове папула и на крају настане специфична промене као кап росе на том црвенилу. Након тога и један водени мехурић и на крају краста. Варичеле су мало веће у односу на морбиле - каже Саша Милићевић.

Он истиче да обе врсте спадају у осипне грознице и да су веома заразне.

- Лако се преносе, посебно морбиле. Увек се преносе у колективима, најчешће у вртићима - каже Милићевић.

Болест не може да се препозна одмах

Како истиче др Саша Милићевић, болест не може да се препозна одмах, већ је потребно неколико дана да се зараза испољи.

- Болест се не може препознати одмах. Дете буде малаксало, јавља се температура, опште стање је лоше, одбија храну, апетит је слаб. И почиње као било која респираторна инфекција или било који други вирус. Тек после два или три дана, када су у питању мале богиње, почиње оспа која се јавља око ушију и спушта надоле - објашњава др Милићевић.

Овчије богиње манифестују се потпуно другачије.

- Када су у питању овчије богиње, онда почиње по трупу, али су то промене које доста сврбе. Некада то може бити и алергија, па се родитељи уплаше да су богиње. Свакако је најбоље да се родитељи одмах јаве педијатру, како би им била слика јаснија и то је најбољи савет - каже др Милићевић за "Прва" ТВ.

Дете три недеље преноси заразу

За "Јутро на Блиц" др Оливера Остојић, педијатар и пулмолог ДЗ Дедиње недавно је објаснила које су компликације и како се шире овчије богиње међу децом.

- Болест није тешка, то су дечије заразне болести, у принципу у огромном проценту нису тешке, пролазе код куће са појачаном хигијеном коже, са рехидрацијом, са појачаном негом детета, али оно што је битно то су компликације. Може се компликовати у извесном броју случајева и упалом плућа, што онда већ захтева озбиљнији приступ и можда чак и хоспитализацију - прича др Обрадовић.

Компликације варичеле су веома ретке

Срећом, додаје, компликација овчјих богиња су веома ретке.

- То се ретко дешава, али оно што може да се деси као компликација, чешћа компликација, то је упала плућа која се такође ретко компликује са неким другим стањима - закључила је др Оливера Остојић.

Како се преносе варичеле

Варичела се преноси директним контактом – ваздушно-капљичним путем, јер се вирус налази у секрету респираторног тракта оболелих.

Други начини ширења обухватају директни контакт са оболелим односно са садржајем везикула као и са садржајем везикула оболелих од херпес зостера, пошто су те кожне промене касна компликација и последица инфекције вирусом варичеле.

Индиректан пут преноса је могућ преко предмета контаминираних садржајем везикула.

Последња фаза кожних промена - такозване красте нису заразне.

Како се преносе морбиле

Мале богиње су веома заразна вирусна инфекција, са симптомима који се јављају 7 до 18 дана након изложености. Узрочник је РНК вирус из рода Morbillivirus, породице Paramyxoviridae, а извор инфекције је оболела особа. У блиском контакту, 9 од 10 осетљивих особа се зарази.

Вирус малих богиња може остати у ваздуху и на површинама до 2 сата након што заражена особа напусти просторију.

Према речима др Иване Беговић Лазаревић из Градског завода за јавно здравље у Београду, које је недавно говорила за "Блиц Здравље", морбиле се шире директним контактом с оболелом особом, респираторним капљицама или ретко преко контаминираних предмета.

Инкубација траје 7-18 дана, након чега се јављају симптоми попут повишене температуре, секреције из носа, кашља и кон‌јунктивитиса, који трају 2-4 дана. Следе повишена температура преко 40 степени и макулопапулозна оспа. Оболела особа је заразна 4 дана пре појаве оспе и 4 дана након тога.

Све компликације малих богиња упала средњег уха јавља се код 6 до 8 од 100 оболелих особа, дијареја се јавља код 6 од 100 оболелих упала плућа се јавља код 1 до 6 од 100 оболелих, запаљење мозга се јавља код 1 од 1000 оболелих, субакутни склерозирајући паненцефалитис, веома тешка компликацију која се јавља неколико година након инфекције.

Alo.rs

Извор:
Alo.rs
Пише:
Пошаљите коментар