АМЕРИКАНЦИ У ПАНИЦИ, КАКО БЕЗ ТИКТОКА Mноги беже на RedNote и друге мреже, ЕВО КОЈЕ
ВАШИНГТОН: Више од 700.000 нових корисника у Сједињеним Америчким Државама придружило се кинеској мрежи RedNote, неколико дана пре потенцијалне забране апликације ТикТок у САД, рекли су данас извори за Ројтерс.
Ова мрежа се ове недеље нашла на врху листе преузетих апликација у САД, а преузимања су порасла за више од 200 одсто у односу на претходну годину и 194 одсто у односу на недељу раније, према проценама компаније за истраживање података о апликацијама Сенсор Тауер.
У понедељак се 50.000 људи придружило групи под називом ''Избеглице са Тиктока''.
Амерички и кинески корисници су у тој групи разговарали о темама као што су исхрана и незапосленост међу младима, али су кинески корисници одбили да разговарају о темама у вези са Хонг Конгом.
Апликација Лемон8, која је, као и Тикток, у власништву кинеске компаније Бајт Денс, такође је постала популарна међу страним корисницима, а прошлог месеца је број преузимања скочио за 190 одсто на око 3,4 милиона.
Раније данас, Врховни суд Сједињених Америчких Држава започео је разматрање аргумената у вези са законитошћу статута који би могао да забрани платформу ТикТок или наметне његову продају до 19. јануара у САД.
ТикТок, а уз њега и кинеска компанија у чијем је он саставу "БајтДенс", оспоравају закон који је прошле године усвојен у Конгресу и који је потписао председник САД Џозеф Бајден, пренео је Ројтерс.
Министарство правде тврди да је ТикТок озбиљна претња по националну безбедност САД због ризика да Кина користи те податке за шпијунажу, уцене или манипулацију садржајем који корисници гледају на апликацији.
ТикТок је саопштио да би забрана негативно утицала на његову корисничку базу, креаторе садржаја и запослене, јер је у тој компанији запослено 7.000 људи у САД.
Противници одлуке о забрани сматрају да би нови закон угрозио не само Први амандман ТикТока и његових корисника, већ и "целокупну нацију", наводећи да апликација представља "једну од најважнијих платформи за слободу говора у Америци".
Иако новоизабрани председник САД Доналд Трамп обећава да ће "спасити" апликацију, многи његови републикански савезници подржавају забрану.