(ФОТО) ТАМЈАН ИЗ ДАЛЕКОГ ОМАНА ПРОДАЈЕ СЕ У НОВОМ САДУ Ахмет открива тајну овог светог дрвета пуног миришљаве и лековите смоле
Ових празничних дана скоро свака српска кућа мирише на тамјан.
Иако је код нас у широкој употреби, није мали број оних који не знају одакле тај тамјан стиже и у каквим условима расте. Ова миришљава и лековита смола добија се из дрвета босвелије које расте само у пустињским каменитим пределима јужне Арабије у Оману и рогу Африке – Етиопији и Сомалији.
Покушаји пресађивања у друге крајеве са сличним условима остали су без резултата. Стога тамјан у другим крајевима планете не цвета, не размножава се, вене и умире. Тамјан из Омана посебно је цењен и препознат као један од најквалитенијих у читавом свету. Ахмет из Салалаха има плантажу босвелије и прави је стручњак кад је у питању тамјан.
- Дрво босвелије расте у Салалаху на подручјима са кишним падавинама и на око 1400 метара надморске висине. Свако дрво доживи дубоку старост и вишевековно је. Постоје одређена строга правила кад је у питању прикупљање тамјана. Он се добија из стабла на ком се пажљиво изабере место за рез. Дрвеће почиње да производи смолу после осам до 10 година. Дрво се засеца два до три пута годишње, а последње сакупљање обично даје најбољу смолу. Што је смола гушћа, то је квалитет бољи. Тамјан је и јако лековит, нарочито кад су у питању обољења желуца и дијабетес, каже за РИНУ Ахмет.
Тамјан је вековима пре црног злата и нафте био симбол богатства. У античко доба смола са дрвета босвелије ценила се више од злата. Босвелија се од 2008. године налази на Црвеној листи биљака којима прети изумирање. Тамјан из Омана стиже у све крајеве света, а са њим се трговало још пре 5.000 година. И у Србију стиже управо тај тамјан из Омана, а у нашој земљи продаје се само у Новом Саду
Кућа тамјана у Војводини, како кажу, има мисионарски посао да шири мирис за који се верује да растерује зле духове, а на посебном задатку је и Душан Трнинић који је сањао чиме треба да се бави.
- Ништа то није случајно, то је дошло на празник Светог Серафима Световског пре шест година и од тада бавимо се тамјаном. Да покажемо благодати тамјана и разлику између природног и оног вештачког миришљавог. Само на неколико места на свету, рађа ова чудесна миришљава смола, ко год је покушао да је премести и пресати, осушила се. Све врсте које постоје на Далеком Истоку, пронаћићете у Кући тамјана и то у џаковима, казао је Душан.
Он додаје да сваки тамјан има своју боју, мирис и укус. Не може бити плав, љубичаст или ружичаст, већ само у својој карактеристичној боји.