НЕКО УЗ СЛАВЉЕ И ВАТРОМЕТ, НЕКО УЗ КОНЦЕРТ, А НЕКО У ТИШИНИ Широм Србије дочекана Нова година по јулијанском календару
БЕОГРАД: Широм Србије дочекана је Нова година по јулијанском календару, на трговима, у ресторанима, а многи грађани прославили су у својим домовима, у кругу породице.
У Београду Српска нова година је организовано прослављена у склопу манифестације "Београдска зима”, уз концерт Аца Пејовића на Тргу Републике где је претходно наступио Дејан Петровић Биг бенд.
У поноћ је са "Куле Београд" испаљен троминутни ватромет.
Десет секунди пред поноћ на Кули Београд почело је одбројавање, а уследио је визуелни шоу којим је грађанима честитана Српска нова година.
Троминутни ватромет окупљени на београдском шеталишту у Београду на води могли су да виде са Куле Београд и са новобеоградске обале Саве.
У Новом Саду није било организованог јавног дочека јулијанске Нове године, али су студенти у блокади направили дочек у подграђу Петроварадинске тврђаве. Студенти и грађани окупили су се ппоред Ректората, а после протестне шетње до Београдске капије и једносатног програма уз хор Аурелијус, у тишини и уз подигнуте телефоне са упаљеним светлом, од 23.52 до 00.07 сати одали су пошту жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици.
На Косову и Метохији, православну Нову годину већина Срба дочекала је у својим домовима, и на Тргу ослободиоцима испред зграде Општине Грачаница где је такође приређен ватромет.
На Златибору је Српска нова година дочекана и уз народне обичаје у селу Јабланици и уз концерт на Краљевом тргу.
Српска православна црква, али и друге цркве које поштују јулијански календар обележавају почетак нове 2025. године, а широм Србије организован је дочек.
Православна нова година, позната као јулијанска нова година, празник је који се слави 14. јануара по грегоријанском календару у балканским земљама Србији, Црној Гори, БиХ (Република Српска), Северној Македонији као и у православним деловима Хрватске, а тог датума је 1. јануар по јулијанском календару.
Јулијанска нова година слави се и у Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Молдавији и Грузији, а занимљива је чињеница да традиција обележавања јулијанске нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској, али и у неким деловима галске заједнице у Шкотској.
Јулијанска нова година у нашем народу се назива и Српска нова година, али и Мали Божић, јер се на тај дан завршавају божићне свечаности.