”МОРАМ ДА ВАМ КАЖЕМ НЕЋЕ БИТИ РЕШЕЊА ЗА ГАСНУ ЈЕДНАЧИНУ” Бајатовић: Разговор Путина и Вучића кључни да се реши питање санкција НИС-у
БЕОГРАД: Директор Србијагаса Душан Бајатовић изјавио је вечерас да је по питању америчких санкција НИС-у кључан разговор српског и руског председника Александра Вучића и Владимира Путина, али да прво Србија треба да разговара са САД, "како бисмо сазнали шта конкретно Американци траже".
Гостујући на РТС, Бајатовић је истакао је да Србија има довољно новца за куповину удела у НИС-у, али је указао на то да још није познато шта Вашингтон тражи.
"Ми не знамо шта ће да траже Американци. Да ли је то 49 одсто, па ће бити довољно, да ли је то да буде испод једне трећине па да Руси немају блокирајући пакет, или је то 100 одсто, што су нам јавно сугерисали, јер то је највећа зона безбедности за Србију", рекао је Бајатовић.
Он је истакао да ће, ако се буде нешто мењало у оквиру управљања НИС-ом или структуре власништва, то сигурно прећи на државу Србију.
Говорећи о доласку администрације новоизабраног председника ДАС Доналда Трампа и могућности да она уклони санкције, Бајатовић је рекао да делистирање може да се изврши и без одобрења Конгреса, уколико процене да је Србија довољно урадила.
"Према томе, неће нам у америчком Конгресу требати двотрећинска већина, по мом схватању ствари, или чак и већина. Ово је политичко питање, према томе иза њега мора да стоји и политички договор", оценио је директор Србијагаса.
На питање да ли ће те санкције отежати преговарачку позицију Србије са Русијом око гасног аранжмана, Бајатовић је рекао да Русија неће оставити Србију без гаса.
"Добро је ово што је Вучић преко приватних веза позвао председника Азербејџана, па имамо и даље количине (гаса), то је диверсификација, сигурност, али ја морам да вам кажем, у наредних годинама неће бити решења за гасну једначину за југоисточну Европу", рекао је Бајатовић.
Он је навео да је Србија гасним аранжманом са Русијом, односно са Гаспромом, уштедела много новца, али да жели тај уговор да одржи не само због цене у новом уговору, него због тога што има изразито неравномерну потрошњу и нема довољно велико сладиште.