ЗА ОВО СЕЛО У СРБИЈИ СКОРО НИКО НИЈЕ ЧУО, А ПОСЕБНО ЈЕ! Магнет за младе људе, једно од ретких које има позитиван природни прираштај!
Податак који се не памти у селу од преко 600 становника
Село Лопардинце код Бујановца, једно је од ретких у земљи које је прошле године имало позитиван природни прираштај.
У овом месту, лане је рођено више од 10 беба, а умрло неколико старијих људи. Овакав податак се не памти у селу од преко 600 становника, каже Горан Костић, председник месне заједнице.
- Тако нешто одавно нисмо имали. Ми јесмо село одакле људи не одлазе, млади овде остају да живе и раде. Више је разлога за то. Село је изузетно погодно за живот, на десетак минута је од града. Делом је равничарско, а има и предео који је планински. Људи живе од пољопривреде, сопствених приватних послова или су запослени у грду. Близу нам је и Врање. У селу имамо школу, цркву, али трудимо се да оживимо и друге активности. Покренули смо заједницу, тако да се сами организујемо, ако треба нешто да урадимо на корист свих - прича Костић.
За акцију чула цела Србија: Поклон за младе парове
Једна од њихових акција за коју је чула читава Србија је она што су младим брачним паровима, као поклон од села давали по 100.000 или 200.000 динара, које су сами сакупљали.
- Прошле године смо дали таква три поклона, а било је и младих који нису то прихватили, јер су сматрали да треба дати неком коме је то потребније - прича Костић истичући да је ове године за сву децу месна заједница обезбедила пакетиће, које им је у кочијама развезао "лично" Деда Мраз.
У селу живе само Срби, у мултиетничкој општини Бујановац, а међу њима много младих који желе да остану и стварају породице баш ту у месту где су и они одрастали. У свакој другој кући је и бар по једна факултетска диплома, а од пре две године је и све више свадби.
Милан и Миљана окупили цело село на весељу
Низом акција чланови месне заједнице успели су да пробуде житеље, а догађај који се препричава је свадба у октобру пре две године, када су Милан Накић и његова тадашња девојка Миљана, поштујући све обичаје окупили цело село на весељу, што одавно није виђено.
И месна заједница је испунила обећање да ће првим младенцима у селу поклонити 100.000 динара. У ресторану је било 300 званица, млада је из суседног села Вртогош, а она и Милан су већ неколико година били у вези. Завршила је стоматолошки факултет, ради у Бујановцу, а Милан је музичар.
- Прошле године смо постали родитељи, а новац који смо добили од месне заједнице утрошен је на куповину кревеца за бебу, што ће бити успомена - кажу углас млади родитељи.
Идући кроз село, све више је окићених капија, што сведочи да је овде прошле године било свадби, те да су Накићи повукли ногу. Да село има будућност показује и пример Стефана Стојановића, који се са дипломом Београдског универзитета вратио на југ Србије у родно село и ради као професор историје у три суседне школе.
Благослов је живети у родном селу
- Моја је жеља да након свадбе останемо у Лопардинцу. Овде имамо све услове и волео бих да моја деца ту одрастају. Благослов је живети у родном селу. Дипломирао сам у Београду 2019. године, годину дана касније завршио мастер студије. У почетку сам предавао грађанско васпитање, а онда су се створили услов да предајем историју, иако немам пун фонд часова, па ми је плата око 30.000 динара. Помажем родитељима, окружен сам најближима и надам се да ће плата у међувремену бити већа - додаје Стефан.
Лопардинце није село које умире, напротив, носи незваничну титулу најпопуларнијег села у Србији већ другу годину заредом, а сада и са позитивним прираштајем.