light rain
12°C
09.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1055
usd
113.6616
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЈЕЗИВ СНИМАК СА ПЕТРОВАРАДИНА ШИРИ СЕ ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА Иду подземним ходницима БЕЗ ОСВЕТЉЕЊА И СИГНАЛА: Бизарни изазов озбиљно прети да угрози живот деце

08.01.2025. 07:48 07:55
Пише:
Извор:
Blic.rs
Фото: Дневник/Бранко Лучић

Опасни ТикТок изазови све више су присутни у Србији. О томе колика опасност вреба на овој друштвеној мрежи сведочи и недавни случај тинејџера (18) из Раковице који је изгубио живот снимајући видео на возу!

Овај случај дубоко је потресао нашу јавност, а Катарина Јонев Ћираковић, едукаторка за безбедност деце на интернету наглашава да је једини начин да заштитимо нашу децу од оваквих стравичних последица управо едукација како младих, тако и старијих.

У низу опасних изазова на овој друштвеној мрежи, пажњу је привукао и један нови, који се односи на Нови Сад. Наиме, на ТикТоку се појавио језив снимак мапе подземља Петроварадинске тврђаве са ходницима без осветљења и сигнала, уз позив да се она у што краћем временском року обиђе! А обилазак подземних тунела тврђаве опасан је чак и уз водича!

Коментаришући овај случај, Катарина Јонев Ћираковић истакла је да он није новина, али да је ужасавајуће то што најмлађи корисници ове друштвене мреже често похрле за оваквом врстом изазова, не схватајући опасност!

- Млади не схватају да може доћи до озбиљних повреда из разлога што одређени објекти и локалитети нису најбезбеднија места и заиста треба следити стручне упуте који се у овим случајевима, нажалост, занемарују – рекла је Катарина Јонев Ћираковић.

Она је подсетила да су Тик Ток изазови попут обилажења екстремних локалитета забележени широм Србије у протеклих неколико година.

- Од тога да се ишло у запуштене куће, напуштене викендице у брдима, па чак и на екстремне стазе на које се иначе иде у пратњи професионалних водича – рекла је Јонев Ћираковић.

Фото: Youtube Printscreen

Забрана – мач са две оштрице

У земљама широм света постаје тренд да се разматра забрана употребе Тик Тока, као потенцијално решење за проблеме који се јављају! Међутим, стручњаци упозоравају да су "забране увек мач са две оштрице".

- Чак и ако забранимо и укинемо Тик Ток, власници ове друштвене мреже нису наивни. Када је први пут Доналд Трамп био председник Америке и поменуо да Тик Ток може бити забрањен или укинути, власници су направили другу алтернативну друштвену мрежу коју су хтели да промовишу у случају да се Тик Ток укине – навела је Јонев Ћираковић.

Тиме, прецизира, ако се укине једна, деца ће „мигрирати“ на неку другу друштвену мрежу. Друштвеним мрежама, каже, највећи мотив јесте профит.

- Они генеришу јако велике приходе управо од тога што су им најмлађи корисници, најактивнији и најрањивији чланови – нагласила је Јонев Ћираковић.

Деца траже пажњу на интернету због недостатка љубави и разумевања

Деца у просеку проводе између 7 и 9 сати дневно испред екрана, што негативно утиче на њихово разумевање и развој критичког мишљења. Едукаторка Катарина Јонев Ћираковић наводи да деца траже пажњу на интернету због недостатка љубави, разумевања и комуникације код куће. Ако не добију ове потребе у свом дому, тражиће их на другим местима, истиче она.

- Када причамо о томе зашто деца праве глупости на интернету и друштвеним мрежама, одговор је засигурно – вапај за пажњом. Али то креће од куће уколико је детету од најближих људи ускраћена пажња, блискост, разумевање, комуникација. Детету је потребна љубав. Ако је не добије у сопственом дому, потражиће је на другом месту – истакла је Јонев Ћираковић.

Због тога су, истиче, деци важни лајкови и прегледи.

- Они сматрају да су бољи ако што више лајкова и прегледа имају, несвесни да имају проблеме са самопоуздањем, самопоштовањем и самовредновањем, јер им њихови најближи то нису пружили - објашњава.

Како би деца у онлајн окружењу била безбедна, истиче, најбоља превенција је обострана едукација – и деце и родитеља.

- За почетак, родитељи морају да постану свесни да оног тренутка када детету дамо телефон у руке, тада креће едукација о правилном коришћењу интернета, о култури понашања на друштвеним мрежама и тада, између осталог, креће нешто што се зове контрола и филтрирање садржаја - наводи Катарина Јонев Ћираковић.

Додаје и да постоје бесплатне апликације које родитељима могу да помогну да прате садржај који деца конзумирају на телефону.

- Само заједничком борбом можемо да их спречимо и правилном едукацијом децу усмеримо на прави пут када су у питању сви лавиринти који постоје на друштвеним мрежама, укључујући и Тик Ток изазове – закључила је едукаторка Катарина Јонев Ћираковић за "Н1".

Блиц

Извор:
Blic.rs
Пише:
Пошаљите коментар