light rain
12°C
07.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1155
usd
113.9588
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИЗ ШТАМПЕ ИЗАШЛА ФОТОМОНОГРАФИЈА „ЖИВОТ И СТВАРАЛАШТВО СВЕТОГ РАФАИЛА МОМЧИЛОВИЋА ШИШАТОВАЧКОГ” Тајна недоречене светлости

03.01.2025. 10:27 10:43
Извор:
Дневник
Богородица - заштитница Бођана
Фото: промо

Монографија „Живот и стваралаштво Светог Рафаила Момчиловића Шишатовачког: недоречена светлост“ др Валентине Чизмар и фотографа Драгана Куруцића објављена је последње недеље 2024. године као резултат суиздавачке делатности Удружења за науку, културу и комуникације „Византина“ и Архива Војводине.

Реч је о пројекту који је покренут 2022. године на иницијативу игумана Андреја Ненића из манастира Шишатовац, Удружења Тесла глобал форум и удружења „Византина“ са циљем да се приреди уметничка (фото)монографија о стваралаштву једне, у домену модерне и црквене уметности, недовољно јавности представљене личности Рафаила (Георгије световно) Момчиловића. 

- Рафаило Момчиловић 23. април 1875 - 3. септембар 1941) имао је пред собом пут који није био посвећен само уметности, већ је, постајући са 11 година манастирски ђак, када га отац из родног села Дероње шаље у манастиру Ковиљ – наводи за „Дневник“ др Валентина Чизмар. - Од тада он ће све више бити везан за монашка путешествуја и усавршавања, посвећујући свој живот Богу, а паралелено са духовним животом усавршаваће се у иконописачкој и сликарској вештини: у Првој српској цртачкој школи код Кирила Кутлика, у Страгановој школи у Русији, као и Италији. 

Фотомонографија је сабрала на једно место фотографије Рафаилових икона и иконостаса који се налазе у различитим манастирима широм Војводине (у Бачкој и Срему) и Србије. Њихов аутор Драган Куруцић је, на отварању изложбе посвећеној стваралаштву Светог Рафаила одржаној лане у Архиву Војводине у организацији удружења „Византина“, навео да је „тај пут трагања и приступања светим местима заправо превазишао оквире једног пословног задатка и прерастао у мисију“. 

Изложба у Шишатовцу

У циљу оживљавања лика и посебно Момчиловићевог стваралаштва, удружење „Византина“, на чијем је челу др Валентина Чизмар, приредило и изложбу игуманових иконостаса, икона, портрета и пејзажа, израђених на дигиталној штампи у великим форматима, која се сада налази у манастиру Шишатовац као стална изложбена поставка. 

монографија
Фото: промо

„Очекујемо да другом, проширеном издању фотомонографије, као уводници буду придружена и слова патријарха српског г. Порфирија, као и митрополита бачког г. Иринеја. А надамо се да ћемо пронаћи ијош дела Светог Рафаила, за која се тренутно не зна где се налазе...”, наводи др Чизмар.

- Као приређивач монографије и њен уредник - открива нам др Чизмар - истраживала сам, преко доступне литературе и друге грађе, каталога и других података - где се све налазе Рафаилова дела, како бисмо у што већој мери прикупили на једном месту дела стваралаштва овог монаха, игумана и сликара. За истраживање је била веома плодотворна монографија Угљеше Рајчевића, историчара уметности, сликара и фотографа, који је објавио у два издања монографију о делу Светог Рафаила, а сам је и покренуо  у Дероњама, где је Свети Рафаило рођен, ликовну колонију у његову част. 

Фотомонографија обједињује три тематске целине. Прва се односи на животни пут Георгија Момчиловића и његов живот у манастирима као ученик, искушеник, осврће се на период монашења до периода када постаје игуман манастира Шишатовац, паралелно са његовим усавршавањем у сликарству и иконописању. Друга целина посвећена је пак хронолошком приказу његових радова – иконостаса и икона, из цркава и манастира широм Србије, потом, фотографијама портрета и пејзажа, у оној мери у којој су они пронађени, будући да су многи нестали, као што је, рецимо, Рафаилов „Аутопортрет“.   

- Трећа целина посвећена је чињеницама и описима трагичног, страшног скончања и великог страдалништва Рафаила, тада игумана манастира Шишатовац на Фрушкој гори, који је страдао од усташке руке не одрекавши се своје вере, поставши један од Великомученика СПЦ – наводи др Валентина Чизмар. - Припада он иначе реду светаца без гробова, али како је то било више пута у историји да су се нечије мошти појавиле  и након више векова, надамо се да ће се и место Рафаиловог гроба пројавити.

М. Стајић

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар