ФЕМОСФЕРА КАО НОВА ОПАСНОСТ? Зашто неке жене "окрећу леђа" савременом феминизму и привлачи их "мрачна женственост"
Интернет, често место слободе и повезивања, све чешће постаје простор радикалних заједница и екстремних идеологија.
Док је "маносфера" – мрачан свет мизогиније и мушких заједница предвођених фигурама попут Ендруа Тејта – већ добро позната, истраживачи сада упозоравају на нову, потенцијално опасну зону за жене: "фемосферу".
Појам "фемосфера" увела је др Џили Кеј, стручњакиња за феминистичке медије и културу са Универзитета Лофборо, у истраживању објављеном раније ове године. Овај термин описује онлине просторе у којима се жене окупљају око заједничких идеја, али су те идеје често у сукобу с основним феминистичким вредностима. Уместо инцела (мушкараца који се идентификују као принудно целибатни), у фемосфери се појављују фемцели – жене које делују из сличне перспективе. Ту су и "стратези за дејтинг" и инфлуенсерке "мрачне женствености" које заговарају да жене треба да траже мушкарце који ће их финансијски подржавати.
Кључни проблем фемосфере је што се на први поглед представља као феминистичка платформа, док њене поруке често осликавају конзервативне и анти-феминистичке вредности. Кеј истиче да филозофија ових заједница почива на идеји да су мушкарци и жене фундаментално различити и да жене треба да користе "женску енергију" како би обезбедиле сигурност и стабилност.
Од либералног феминизма до "мрачне женствености"
Главна разлика између савременог либералног феминизма и вредности у фемосфери лежи у приступу родној једнакости. Док либерални феминизам промовише идеју да жене могу имати све – каријеру, породицу и слободу – фемосфера заступа повратак традиционалним улогама, уз покушај да то представи као оснажујуће. На пример, инфлуенсерке попут Канике Батре заговарају "принсес третман", где жене траже "џепарац" од својих партнера, док истовремено критикују идеје трећег таласа феминизма.
Овај покрет није без привлачности. Многе жене, уморне од притисака модерног друштва и комбинације пословних и породичних обавеза, привучене су обећањем растерећења кроз повратак традиционалнијим вредностима.
Опасности и радикализација
Иако за сада не постоје докази да фемосфера води ка екстремистичким делима, истраживачи упозоравају на опасност од радикализације. Групе које су забрањене на платформама попут Reddit често прелазе на мање модериране просторе, где постају још екстремније и токсичније.
Кеј наглашава да је важно разумети привлачност фемосфере, али и препознати њене ризике. "Либерални феминизам је пропустио да испуни обећање родне једнакости, али то не значи да је сваки његов противник аутоматски добар за жене", закључује она за британски The Guardian.