Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СЕОСКИ ТУРИЗАМ КАО МОТОР РАЗВОЈА: Искуства из Србије и региона

25.12.2024. 16:35 17:08
Пише:
Извор:
Дневник
Hrana
Фото: Pexels/Nenad Delibos/Ilustracija

Сеоски туризам доприноси развоју руралних заједница, диверсификацији економије и очувању баштине.

Сеоски туризам је постао кључни фактор за развој руралних заједница у Србији и широм Балкана. Поред тога што омогућава економску диверсификацију, он чува традицију, културу и природну баштину. У многим случајевима, сеоски туризам се јавља као алтернатива за традиционалне гране пољопривреде, чиме се побољшава животни стандард руралних подручја. У Србији, примери као што су војвођански салаши и винске пивнице у Неготинској крајини, већ показују колико овакав туризам може бити успешан. И не само то, сеоски туризам омогућава довођење туриста који желе да доживе аутентичан рурални начин живота, који се не може доживети у урбаним срединама.

САЛАШИ У ВОЈВОДИНИ: ТРАДИЦИОНАЛНЕ ФАРМЕ СА АУТЕНТИЧНИМ СМЕШТАЈЕМ

Војводина, регион са богатом пољопривредном традицијом, већ годинама нуди посетиоцима могућност да доживе живот на селу кроз боравак на салашима. Салаши, као традиционалне фарме, не служе само за пољопривредну производњу, већ су постали симбол аутентичног живота на селу. Овај облик сеоског туризма обухвата разне активности као што су вожња тракторима, берба воћа и поврћа, учење о сточарству, а посетиоци имају прилику да уживају и у традиционалној војвођанској кухињи, која укључује јела попут чорби, паприкаша и домаћих сирева.

Салаши у Војводини су специфични и због свог архитектонског изгледа, који чува историјске елементе и традицију. Посетиоци могу спавати у обновљеним кућама које зраче рустичним шармом, али и уживати у модерним садржајима који се често нуде, попут базена и сауне. Многи салаши су и етно-центри који поред смештаја нуде и курсеве везане за традиционалне занате попут ткања, израде рукотворина и печења хлеба у старинским пећима.

Поред тога, салаши постају и важно средство за очување природне баштине. На пример, многи салаши нуде екотуризам као додатну понуду, где туристи могу да учествују у чишћењу околних површина, садњи дрвећа и другим активностима које доприносу заштити природне средине.

РАЈАЦ (НЕГОТИНСКА КРАЈИНА): ПИВНИЦЕ И ТРАДИЦИОНАЛНА ВИНА

Неготинска крајина је једно од најпознатијих виноградарских подручја у Србији, а Рајац, са својом дугом традицијом производње вина, постао је епицентар винског туризма. Традиција виноградарства на овом подручју сеже неколико векова уназад, а данас туристи могу да посете историјске винске пивнице које су уједно и музеји вина. Пивнице у Рајцу су посебне јер су смештене у подземне просторије и шупље камене брежуљке, познате као „пивнички брежуљци“. Ове пивнице су специфичне не само због свог начина израде вина, већ и због специфичне микроклиме која доприноси посебном укусу вина.

Vino
Фото: Pexels

Посетиоци могу уживати у дегустацији вина, а многе винске куће нуде и мастеркласове о виноградарству и производњи вина. Кроз такве едукативне туре, туристи уче о различитим сортама грожђа, историји виноградарства, те методама производње вина које су се користиле кроз векове. Рајац је специфичан по томе што је готово свака винска кућа уједно и домаћинство, па туристи могу да доживе праву, аутентичну гостољубивост домаћина. Винска понуда је обогаћена локалним специјалитетима, попут сухомеснатих производа, домаћих сирева и традиционалних јела која се савршено уклапају са винима.

Осим дегустација и обиласка винограда, Рајац и околна подручја нуде и бројне културне манифестације које су посвећене вину, као што су „Дани вина“ и „Феста вина“, које окупљају посетиоце из свих крајева. Ове манифестације доприносе промоцији региона као винске дестинације, чиме се створила додатна вредност за локалну економију. Такође, повећање броја посетилаца током туристичке сезоне доприноси и развоју угоститељских и услужних сектора.

СЕОСКИ ТУРИЗАМ У РЕГИОНУ: УЧЕЊЕ ИЗ ИСКУСТАВА

Слични примери сеоског туризма могу се видети и у другим земљама Балкана. На пример, у Хрватској, многи рурални крајеви користе сеоски туризам за промоцију својих пољопривредних производа. У Истри, сеоски туризам омогућава посетиоцима да учествују у берби маслина, производњи маслиновог уља, као и у дегустацијама локалних вина. У Црној Гори, сеоски туризам се све више повезује са еколошким туризмом, јер посетиоци могу боравити у еко-селима која промовишу одрживи развој и заштиту природних ресурса.

Сви ови примери показују како сеоски туризам доприноси очувању и валоризацији културне баштине, ствара додатну економску вредност за руралне заједнице и омогућава очување пољопривредних традиција и заната.

СЕОСКИ ТУРИЗАМ КАО АЛАТ ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА

Сеоски туризам у Србији, али и ширем региону, постаје кључни фактор одрживог развоја руралних заједница. Кроз примере као што су војвођански салаши и винске пивнице у Рајцу, јасно је да сеоски туризам доприноси не само економској, већ и социјалној ревитализацији руралних подручја. Поред тога, овај облик туризма помаже у очувању културних традиција и природне баштине. Он се појављује као мост између прошлости и будућности, омогућавајући руралним подручјима да нађу своју економску одрживост у савременом свету, без губитка идентитета.

mirodjija.rs/dnevnik.rs

Реализацију пројекта „Рурално благо Србије: Диверзификацијом сеоске економије до опстанка руралних заједница“ финансирало је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде. Текст 7/10.
 

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар
ТОС НА 15. МЕЂУНАРОДНОМ САЈМУ У КРАГУЈЕВЦУ: Марија Лабовић: Модеран туриста све више тражи сеоски туризам
ТОС

ТОС НА 15. МЕЂУНАРОДНОМ САЈМУ У КРАГУЈЕВЦУ: Марија Лабовић: Модеран туриста све више тражи сеоски туризам

31.10.2024. 15:04 15:10
ВИШЕ НОВЦА ЗА ТУРИЗАМ, ПРИВРЕДУ И СОЦИЈАЛНИ ДИЈАЛОГ У ВОЈОВИДНИ Иванишевић најавио нове конкурсе!
савет

ВИШЕ НОВЦА ЗА ТУРИЗАМ, ПРИВРЕДУ И СОЦИЈАЛНИ ДИЈАЛОГ У ВОЈОВИДНИ Иванишевић најавио нове конкурсе!

18.12.2024. 14:57 15:07
Еко-туризам у Србији: Спој природне лепоте и економског развоја руралних подручја
Uvac

Еко-туризам у Србији: Спој природне лепоте и економског развоја руралних подручја

14.11.2024. 13:41 13:49