ГЕНИТАЛНИ ХЕРПЕС И КОД ПЕТНАЕСТОГОДИШЊАКА Брзо се шири, а лек засад не постоји
Око 846 милиона људи у свету старих између 15 и 49 година има генитални херпес, што је више од једне од пет особа у овој старосној групи, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО).
Процењује се да ће најмање једна особа сваке секунде, односно 42 милиона људи годишње, добити генитални херпеса, наведено је у саопштењу.
У већини случајева, ове инфекције не изазивају симптоме или их има мало.
Међутим, код неких људи доводе до болних гениталних чирева и пликова који се могу понављати током живота, узрокујући значајну нелагодност и често захтевајући вишеструке посете лекару.
Аутори студије, коју су урадили експерти СЗО, објављене у часопису" Секуално преносиве инфекције", наводе да су потребни нови третмани и вакцине да би се смањили негативни ефекти вируса херпеса на здравље и контролисало његово ширење.
Тренутно не постоји лек за херпес, иако третмани могу ублажити симптоме.
Поред раница, генитални херпес повремено може довести до озбиљних компликација, укључујући неонатални херпес - ретко стање које се највероватније јавља када мајка први пут добије инфекцију у касној трудноћи, а затим пренесе вирус на своју бебу током порођаја.
Постоје два типа вируса херпес симплекса (ХСВ), познатих као ХСВ-1 и ХСВ-2, од којих оба могу довести до гениталног херпеса.
Према проценама, 520 милиона људи је 2020. године имало генитални ХСВ-2, који се преноси током сексуалне активности.
Из перспективе јавног здравља, генитални ХСВ-2 је озбиљнији јер је знатно већа вероватноћа да ће изазвати поновљене епидемије, чини око 90 одсто симптоматских епизода и повезан је са троструко повећаним ризиком од добијања ХИВ-а.