СРБИЈА У ТОП 10 НАЈУГРОЖЕНИЈИХ ЗЕМАЉА Како се заштитити од сајбер претњи према речима стручњака
Сајбер претње у Србији бележе забрињавајући пораст, а према последњим истраживањима, наша земља се налази на деветом месту глобалне листе по угрожености од онлине напада
У таквом контексту, заштита података и инфраструктуре постаје императив, како за појединце, тако и за компаније.Управо о овим изазовима, али и конкретним решењима, разговарали смо са Драганом Давидовићем, генералним директором компаније Касперски за источну Европу.
Давидовић је поделио своја запажања о специфичностима сајбер претњи у нашем региону, као и о стратегијама које Касперски примењује како би одговорио на потребе локалних корисника. Посебну пажњу посветио је мерама које мале и средње компаније могу предузети како би смањиле ризике, укључујући важност ажурирања софтвера, едукације запослених и имплементације напредних безбедносних решења.
Такође, истакао је значај глобалне сарадње у борби против сајбер криминала и описао како допринос компаније Касперскy на међународном нивоу позитивно утиче на локална тржишта попут Србије.
Овај интервју открива кључне аспекте сајбер безбедности у савременом свету, са посебним фокусом на наш регион, и пружа практичне савете за суочавање са све комплекснијим изазовима дигиталне трансформације.
Како Касперскy прилагођава своје стратегије сајбер безбедности специфичностима локалног тржишта, попут Србије, која је на 9. месту глобалне листе угрожености од онлине претњи?
Портфолио производа и сервиса које Касперски нуди је такав да се једноставно може прилагодити потребама свих типова корисника - од појединаца, предузетника, малих и средњих предузећа до највећих компанија и државних система. Када говоримо конкретно о угрожености од онлине претњи, поред софтверских решења – један од кључних корака за смањење ризика и код појединаца и компанија је повећани опрез и подизање нивоа свести о опасностима, али и принципима безбедног понашања у онлине свету. Радо том процесу дајемо свој допринос.
Које конкретне мере препоручујете малим и средњим предузећима у Србији за смањење ризика од сајбер напада, с обзиром на висок пораст напада као што су рансомwаре и крађа шифри?
Један од главних савета би био да редовно ажурирају софтвер и осигурају да сви уређаји које користе имају ажуриран софтвер. Ово смањује ризик од искоришћавања рањивости од стране нападача. Важно је и да избегавају излагање удаљених десктоп сервиса (попут РДП-а) јавним мрежама осим ако то није апсолутно неопходно и уз коришћење јаких и јединствених лозинки за ове сервисе.
Уз имплементацију напредних сигурносних решења за заштиту свих уређаја са којих се приступа мрежи, аутоматизацију рутинских задатака и брзо истраживање и неутралисање сложених претњи и АПТ напада важна је и стална обука запослених како би се елиминисали немар, незнање или грешке људског фактора због којих се нарушава безбедност. Не треба заборавити ни на редовно прављење резервних копија података које су лако доступне у хитним случајевима и омогућују брз опоравак.
С обзиром на сарадњу са организацијама попут ИНТЕРПОЛ-а, на који начин Касперски доприноси глобалним напорима у борби против сајбер криминала, и да ли се ти напори рефлектују на локалним тржиштима?
Ми на националном нивоу сарађује са великим бројем влада и других релевантних инстанци чији је циљ борба против сајберкриминала. За ефикасну борбу против сајберкриминала који није омеђен државним границама, потребна је сарадња што већег броја актера на међународном плану. Са Интерполом сарађујемо јако дуго – било тако што пружамо подршку конкретним истрагама кроз експертски рад и делимо сазнања и искустава, било кроз организацију тренинга за њихове запослене или пружање најновијих информација о претњама које детектујемо. Мисија компаније Касперскy је изградња безбеднијег света у којем би сви могли неометано уживати у технолошком напретку који нам савремени свет доноси. Због тога нам је посебно задовољство када можемо да допринесемо заједничким напорима у неутрализацији глобалног сајбер криминала, јачању безбедносних мера и омогућавању благовремених, проактивних акција за заштиту појединаца и друштва у целини.
Телеграф.рс