ПРОМОЦИЈА ПРОЈЕКТА МУЗИКОЛОГА ИРЕ ПРОДАНОВ И НЕМАЊЕ СОВТИЋА Јеврејски музичари у Новом Саду
У среду, 18. децембра, у 18 часова, одржаће се промоција пројекта „Јеврејски музичари у Новом Саду“ аутора др Ире Проданов и др Немање Совтића у просторијама Јеврејске општине Нови Сад.
У последње време интензивиран је, наиме, број музиколошких истраживања о јеврејским музичарима и њиховом деловању у различитим периодима прошлости наших простора. Међутим, на подручју Новог Сада који је пре Другог светског рата имао бројно јеврејско становништво чији су припадници на различите начине и у различитим областима – науци или уметности – доприносили развоју Града, није забележено ниједно музиколошко истраживање које је посвећено Јеврејима музичарима.
Тим пре је истраживачки напор двоје музиколога, др Ире Проданов и др Немање Совтића драгоцен, јер ће културна историја „Српске Атине“ постати богатија новоистраженом грађом и лексикографским јединицама које су из ње проистекле. Поред штампаних издања, библиотека и архива, те онлајн извора, велику помоћ при реализацији овог пројекта дали су радови Павла Шозбергера који се није директно бавио музичарима, али је оставио иза себе бројне публикације о животу новосадских Јевреја у прошлом веку.
Резултати пројекта о јеврејским музичарима објављени су на сајту Јеврејске општине Нови Сад, а они укључују уводни текст о музичким праксама Јевреја у нашем граду, а потом и лексикографске јединице о оним музичарима и музичаркама чије је биографије било могуће реконструисати. Ту се, међу онима који припадају старијој историји, односно 19. веку, истиче Јосиф Шлезингер, а потом и они који су деловали у првим деценијама 20. века - Клеменс Клеменчић, Јосип Рајхенић и Рихард Шварц, на пример. У истраживање су укључењни и послератни уметници као што су, између осталих, Вера Шозбергер и Јелена Ила Касовиц, и они који су уметничку зрелост срели у овом столећу - Ерне и Хилда Шван, Леон Кајон и др. Пројекат „Јеврејски музичари у Новом Саду“ подржан је од стране Јеврејске општине Нови Сад и Градске управе за културу.
И. Клајн