(ВИДЕО) МЕЂУ РОДИТЕЉИМА ПАНИКА, КРИВ ЈЕ „ЛЕТЕЋИ СУПЕРМЕН“ Деца у Србији повређена због опасног изазова, ЕВО како он изгледа
Тик Ток је сигурно једна од ствари која у последње време задаје највише главобоље родитељима школараца који су на ту мрежу просто речено "навучени".
Тик Ток је сигурно једна од ствари која у последње време задаје највише главобоље родитељима школараца који су на ту мрежу просто речено "навучени". Игра под називом "Летећи Супермен", која је дошла преко ТикТока, брзо се прихватила и у Србији, а није изостао ни Лесковац, где су родитељи и наставници у паници због бојазни од повређивања. Према информацијама до којих је дошла Југмедиа, неколико деце је већ задобило повреде.
Поруке на Вибер групама ових дана су "све гора од горе". У једној од њих, у коју је поменути медиј имао увид, стоји питање преплашене мајке: "Шта да радим, не помаже никаква прича?". Жена моли родитеље да разговарају са својом децом и предоче им да могу да разбију главе и поломе руке ако у тој игри нешто пође по злу.
Играју је само основци
Та мајка писала је у групи пре недељу дана, и многи су од ње, из исте групе, први пут чули за ову игру. Листајући даље, скоро сваки родитељ је добио потврдну информацију од свог детета да је играло изазов "Летећи Супермен".
Иначе, ову игру у Лесковцу играју искључиво ученици основних школа, сви осим првака, каже наставник у једној од највећих лесковачких школа и разредни старешина одељења у осмом разреду, који тражи да се не помене ни име школе, као ни његово име.
Како изгледа ова игра
Игра се састоји се од тога да се најмање двоје ученика окрену једна према другој, укрсте руке на специфичан начин, а затим се један залети и скочи, имитујући Супермена.
Дужност оних двојице или двоје (јер и девојчице учествују у тој игри) је да им "Супермен" падне на руке и да га задрже, а потом одбаце назад. Неко се од њих дочека на ноге, неко падне, али повреда нема", објашњава професор који је имао прилике да види снимак на ТикТоку, тако што је успео да наговори једног од својих ученика да му покаже.
Он каже да ни он ни његове колеге до сада нису биле упознате са постојањем ове више него опасне игре.
- Чуо сам галаму на великом одмору у једном одељењу и нагло отворио врата. Видео сам двоје како су укрстили руке и три метра даље групу од пет до шест дечака и девојчица, од којих је један био испред њих у пози као да ће потрчати. Стали су као укопани, а оно двоје је распетљало руке. Само сам наслутио да се ради о некаквој игри у којој могу да се повреде, опоменуо их да то не чине и отерао их да се придруже другим ученицима у дворишту. Веома ме занимало, па сам гуглао и укапирао о чему се ради. Рекао сам целом колективу и видео да су сви били зачуђени. Сада би требало да се о томе разговара на наставничком већу и сазове родитељски састанак - објашњава овај наставник.
И ако је то било пре око недељу дана и иако су деца строго поменута - упозорења нису деловала. Ко је имао прилике да чује и види реакције деце на ову сулуду играрију, каже да су они поносни на све то.
Више ученика повређено
Иначе, више наставника тврди да су чули да је код најмање шесторо ученика дошло до повреда, да је један поломио лакат, а други разбио нос.
- Игра је врло опасна. Деси се да они који треба да прихвате 'Супермена' и одбаце га назад, нису у стању да задрже његову тежину или јачину, па се укрштене руке раскрсте и он падне на под. Такође, неки прелете руке па опет падну на паркет или бетон, у зависности од тога где играју Изазови. Има и оних који направе шалу, намерну, па одвоје руке и пусте оног што као полети, да падне - објашњавају наставници.
Што се тиче става педагога, наравно да се и они слажу да је ово изузетно погрешно и опасно. Сузана Станковић Илић, каже за Југмедиу да је разговарала са наставницима, да је неко чуо, неко није о тој игрици и да су, они што су чули, обавили разговоре с децом, док деца знају за игрицу. Станковићева ради у ОШ "Васа Пелагић".
- У сваком случају, та игра је веома велики ризик јер могу да настану повреде опасне по живот. Ја већ дуже време имам радионице под називом 'Умеће родитељства', с обзиром на то да су у овој ери родитељи почели да губе контролу и моћ над својом децом. Разговарамо и о дигиталном вршњачком насиљу, а на наредној радионици ћемо разговарати о игри Изазов. Срећа је што у нашој школи ученицима нису доступни телефони - објашњава Илићева.