Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Историјски дан ЕПС ПРЕУЗЕО НОВИ БЛОК У КОСТОЛЦУ ОД 350 МW Ђедовић: Догодине соларна електрана Петка и нови ветропарк у Костолцу

13.12.2024. 16:18 17:58
Пише:
TANJUG/ EPS / DANILO MIJATOVIĆ/ nr
Фото: TANJUG/ EPS / DANILO MIJATOVIĆ/ nr

КОСТОЛАЦ: Електропривреда Србије данас је званично преузела нови блок Б3 снаге 350 мегавата у термоелектрани (ТЕ) у Костолцу, примопредајом сертификата о преузимању од компаније "China Machinery Engineering Corporation" (CMEC), а министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је истакла да је ово историјски дан за српску електропривреду, јер је ЕПС после 35 година преузео нови блок.

Примопредаји сертификата и потписивању Уговора о управљању блоком, које су обавили генерални директор ЕПС АД Душан Живковић и председник компаније CMEC Фанг Јаншуи, присуствовали су министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић и амбасадор Кине Ли Минг.

Како је речено преузимањем блока Б3 у Костолцу од кинеске компаније CMEC, за електроенергетски систем Србије након три деценије обезбеђено је додатних 350 мегавата, што ће допринети додатно енергетској сигурности.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовиић Хандановић рекла је да је данас велики дан за српску енергетику, али и наш енергетски систем.

TANJUG/ EPS / DANILO MIJATOVIĆ/ nr
Фото: TANJUG/ EPS / DANILO MIJATOVIĆ/ nr

"Испуњени су сви предуслови да до овога дође, а то значи пуно тестирања и испитивања да би установили да блок ради, да је ефикасан и да је безбедан", рекла је она.

Према речима министарке овај блок представља скоро пет одсто укупне енергијске снаге које електропривреда има и допринеће већој безбедности и сигурности, поготово у неизвесним временима у којима се налазимо и када потрошња електричне енергије расте, а њена доступност је све мања и неизвеснија. 

"Изградња овог блока је доказ и пример добре сарадње које имају Србија и Кина, као и доказ да ЕПС завршава нове пројекте", рекла је Ђедовић Хандановић.

Она је додала да у наредној години треба да се заврши и нова соларна електрана Петка и нови ветропарк у Костолцу.

"То показује  да генерација ових људи, као што су и они претходни радили, постављају нове темеље једног мало измењеног енергетског система, више се ослањајући на обновљиве изворе енергије (ОИЕ), али не заборављајући базну енергију као што је овај блок нови у Костолцу", рекла је министарка енергетике.

Истакла је да је нови блок саграђен по највећим стандардима када је у питању и технологија и заштита животне средине и еколошки стандарди.

"У годинама које долазе управо са завршетком нових будућих пројеката, а ту мислим и на 1.000 МW нове инсталиране снаге соларних електрана, као  и 650 МW реверзибилне хидроелектране Бистрица, за коју припремни радови почињу наредне године, постављају се темељи за будућу енергетику у Србији", рекла је она.

Ђедовић Хандановић је додала и да ће се наш енергетски систем за задовољавање све већих потреба за електричном енергијом у будућности ослањати на сопствене производне ресурсе и зато треба да их јачамо и оснажујемо.

Министарка се захвалила свима, не само запосленима у ЕПС-у, већ и свим извођачима и подизвођачима, кинеској компанији, али и амбасади Кине и свим партнерима у Кини који су допринели да се успешно заврши овај пројекат.

"Сви велики пројекти и подухвати имају изазове, препреке, проблеме, јер то велики пројекти носе са собом, али битно је да имате људе који су одлучни и спремни да све те изазове реше и да преброде", рекла је она.

Захвалила је и свим институцијама у Србији и Влади Србије што су дали свој допринос овом дугогодишњем процесу да се дође до новог производног капацитета у ЕПС-у.

Генерални директор ЕПС АД Душан Живковић  је рекао да је Србија после више од 30 година добила нови производни капацитет на локацији Костолац где је и претходни блок Б2 био завршен. 

"Разменом сертификата о преузимању блока створили смо услове да ЕПС у свом портфељу добије нових 350 МW са просечном годишњом производњом на нивоу 2.200-.2300 GWh и тиме значајно унапредили електроенергетски систем", рекао је он.

Живковић је нагласио и да су се створили услови да у наредном периоду ЕПС унапреди производњу и повећа енергетску сигурност Србије и тиме допринесе и мирнијој будућности енергетског сектора Србије.

"Пред нама је условно речено доста посла. Треба да завршимо и део који се односи на неопходну документацију и гарантни период у трајању од годину дана", казао је он.

TANJUG/ EPS / DANILO MIJATOVIĆ/ nr
Фото: TANJUG/ EPS / DANILO MIJATOVIĆ/ nr

Нагласио је да најсавременија опрема и технологија произведена у чак 130 компанија из Кине, Немачке, Србије и других земаља, нови блок чини високоефикасним. 

"Саграђен је по најстрожим еколошким стандардима, док су током пробног рада забележени и бољи резултати по питању заштите животне средине. Блок ће Србији донети додатну електроенергетску сигурност са 2,2 до 2,5 милиона киловат сати електричне енергије годишње", нагласио је генерални директор ЕПС-а.

Амбасадор Кине у Србији Ли Минг рекао је да је срећан што је позван на свечану церемонију предаје друге фазе пројекта ТЕ у Костолцу и у име кинеске амбасаде честитао је свима који су радили да се овај пројекат успешно заврши.

Он је захвалио и Влади Србије на дугорочној подршци у енергетској сарадњи између две земље и помоћи које је ЕПС пружила кинеским партнерима.

"Од потписивања уговора пројекта до данас, прошло је 11 година. Кинеска и српска страна су заједно у том периоду имале вишеструке препеке, као што су правне и културне разлике али добили смо доказ напора и труда влада две земље и извођачког менаџмента са обе стране. Сви су напорно радили и превазишли потешкоће и изазове, са знојем и смехом", рекао је Ли Минг.

Он је подсетио да је кинески председник поново посетио Србију након осам година и заједно са председником Вучићем постигао значајан консензус о унапређењу и повећању свеобухватног стратешког партнерства између две земље која је важан основ за економски развој и за побољшање животних стандарда грађана.

"Ова електрана у Костолцу постаје нови пример пријатељске сарадње између Кине и Србије, иако је период изградње дуго траја. Строго се придржавамо принципа научности и прецизности и решавало се много техничких проблема, али у сарадњи са српском страном, осигурао се висококвалитетан завршетак пројекта", рекао је он.

Амбасадор је додао и да овај пројекат показује чврсто пријатељство, као и снагу и поверење у сарадњи између Кине и Србије и да две земље гледају у будућност.

"Кинеска страна жели заједно са српском страном да унапређује сарадњу у области енергије, подигне економске и трговинске односе на нови ниво, те и даље то пренесе изградњи заједнице са заједничком будућношћу Кине и Србије", рекао је Ли Минг.

Генерални директор компаније ЦМЕЦ Фанг Јаншуи рекао је да ће нови блок бити још један доказ челичног пријатељства Србије и Кине.

"Од момента прикључења на мрежу до данас, блок ради стабилно и ефикасно са високим степеном аутоматизације, док су еколошки параметри далеко бољи од оних које прописује Европа", рекао је Фанг.

Како је речено, током изградње блока Б3 уграђено је више од 120.000 кубних метара бетона, 2.500 шипова, ископано је 220.000 кубика земље, уграђено је 60.000 тона челичне конструкције без котла.

Пројекат у Костолцу реализован је на основу међудржавног споразума Србије и Кине о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктуре.  

Блок Б3 је најмодернији блок у производном портфолију ЕПС-а који ће производити од 2,2 до 2,5 милијарди киловат-сати годишње. 

Изградња новог блока заједно са проширењем капацитета рударског копа Дрмно вредна је 715,6 милиона долара. 

Оквирни уговор са кинеском компанијом ЦМЕЦ о реализацији прве фазе пројекта Термоелектране "Костолац Б", вредне 344 милиона долара, потписан је децембра 2010. и како је тада речено тај документ је обухватао ревитализацију првог и другог блока ТЕ Костолац Б, изградњу система за одсумпоравање и изградњу пратеће инфраструктуре,а потписан је у оквиру међудржавне сарадње Србије и Кине 

Након две године, односно у новембру 2013. потписан је уговор о изградњи новог блока Б3 снаге 350 мегавата и проширење капацитета Површинског копа "Дрмно" са девет на 12 милиона тона угља годишње по уговореној цени од 715,6 милиона долара.

Камен темељац за изградњу новог блока Б3 снаге 350 мегавата  постављен је био 2017. године, а полагању и обележавању почетка радова присуствовала је тада  председница владе Ана Брнабић,

Нови блок се налази у једном од два главна угљарска подручја у Србији.

Има 350 мегавата капацитета и нето ефикасност од 37,3 одсто. 

Извор:
Дневник/Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар