КОЛО СРПСКИХ СЕСТАРА ЕПАРХИЈЕ БАЧКЕ НОВИ САД Деценијама уједињене у доброти и племенитости
Коло српских сестара Епархије бачке Нови Сад, реосновано 1991. године, познато по племенитости и хуманитарном раду, данас чини 37 чланица.
Коло је основано 1903. године у Београду, а данас постоји више обласних организација, док је реосновано како би се, између осталог, помогло угроженом становништву захваћеном ратом деведесетих.
И данас када се помене Коло нико ни не мисли да је реч о некаквој игри, већ су то жене племенитог срца, како кажу окупљене око мисије да се помогне онима којима је потребно. Кум по имену Бранислав Нушић их је тако назвао, јер коло значи да су уједињене у доброти, попут играча који су уједињени у игри.
- Прошле године смо обележиле 120 година постојања Кола, које је основано у Краљевини Србији. На предлог eпископа Иринеја, Aрхијерејски сабор Српске православне цркве почаствовао је Коло орденом Светог Саве другог степена. Коло је 2015. године добило Октобарску награду – казала је председница Кола мр Мирјана Шумљанац Шећеров. Како је даље појаснила, 32 године у Колу се одвија пројекат у оквиру ког се о Светосављу говори на другачији начин. С тим у вези, организују Међународни конкурс „Светосавље и наше доба”, на ком учествују деца из Србије, Републике Српске, Црне Горе и дијаспоре.
- На конкурсу учествују ђаци са својим литерарним, ликовним, а од пре 14 године и калиграфским радовима. У оквиру Светосавља је до сада прошло више од 85.000 ликовних, 35.000 литерарних и више од 10.000 калиграфских радова – појаснила је она.
Тренутно припремају цилус духовних предавања у Матици српској. Прво предавање ће бити 13. децембра у 18 сати, на коме ће предавач бити игуман манастира Савина из Херцег Новог Макарије Имамовић, који ће говорити о деци и православљу, потом 20. децембра у 18 сати предавач је мати Злата из манастира Пресвете Богородице тројеручице из Рипња, а тема је везана за материце. Треће предавање је 17. јануара.
- Имамо бар два хуманитарна концерта годишње, а сав приход преумеравамо деци. Коло има здравствену секцију, секцију ручних радова, литерарну, ликовну... Више од две деценије организујемо ликовну колонију. Организујемо продајне изложбе, а прилоге наменимо одређеној породици или детету. Посећујемо Дечју болницу, награђујемо прворођено дете. Велики део активности имале смо током деведесетих година и помагали свима који су силом прилика напуштали своје домове и морали да се сналазе. Тада је Коло имало 112 деце које је помагало – појаснила је мр Шумљанац Шећеров.
Она је подсетила и на то да је иницијатива Кола срских сестара да Средњошколски дом у Николајевској улици понесе име Савке Суботић, која завређује да се помиње у Новом Саду, а која је покренула низ активности.
- Савку су звали народна мајка јер је помогла женама да се осамостале. Покренула је текстилну индустрију. Носила је ручне радове у Пешту и Беч и била је изванредан говорник, полиглота - казала је она.
Данас Коло броји 37 чланица, док је просечна старост 66 година. Управо због тога чланице апелују на млађе Новосађанске да им се придруже.
- Има нас 37, а просечна старост је 66. Управо због тога је потребно да нам дођу млађе жене како би сачувале Коло и мисију коју оно има, а то је помоћ онима којима је и потребна – казала је мр Шумљанац Шећеров.
С. Аничић Илић