Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пазите шта носите преко границе

ИЗБЕГНИТЕ ПРОБЛЕМЕ НА ГРАНИЦИ ТОКОМ ПРАЗНИЧНИХ ПУТОВАЊА Ове ствари ће вам одузети без милости, провера је немилосрдна

09.12.2024. 20:48 21:00
Пише:
Извор:
БизнисКурир/БизПортал
Фото: Управа царина

Божићни празници и зимски одмори су прилика када многи наши грађани одлазе у иностранство на одмор или у посету родбини, или им долазе рођаци и пријатељи, носећи поклоне или прехрамбене производе.

Уношење готових лекова за личне потребе путника дозвољено је у количинама потребним за највише месец дана лечења (под условом да су одобрени од стране надлежних органа земље произвођача) и уз поседовање одговарајуће медицинске документације, као што су извод из историје болести или потврда лекара.

Уношење лекова који садрже наркотике, такође за личне потребе, могуће је у количини довољној за највише пет дана лечења, уз поседовање медицинске документације која потврђује неопходност узимања лека (као што су копија рецепта, историја болести или оверена лекарска потврда).

У случајевима особа на супституционој терапији зависности или терапији малигних болести, дозвољена количина лека је за 15 дана личне употребе. Изузетак су, особе са пребивалиштем у Републици Хрватској које путују у земље Шенгенског простора могу носити лек са наркотицима за личну употребу у трајању до 30 дана уз потврду издатој на прописаном обрасцу од стране овлашћеног лекара.

gepek
Фото: freepik

Увоз биљака, биљних производа и других предмета из трећих земаља подлеже забранама и ограничењима према прописима ЕУ како би се заштитиле биљке унутар Уније. На страницама Царинске управе наведен је попис биљака чији је унос у ЕУ забрањен.

Семе и/или биљке за садњу које чине део личног пртљага путника могу се увозити у ЕУ уз фитосанитарни сертификат издат од надлежног фитосанитарног тела земље порекла. Путник је дужан пријавити семе и биљке за садњу за фитосанитарни преглед на одређеним граничним контролним тачкама у Хрватској. Ако нису обављени неопходни прегледи, семе и биљке са забрањеног пописа се одузимају од путника. Воће попут ананаса, кокоса, дуријана, банана и урми изузето је од ових правила.

Семе и биље за садњу које се налази на списку забрањених врста и за које није обављен обавезни фитосанитарни преглед, одузима се од путника. Воће изузето из фитосанитарних прописа и за које није потребан фитосанитарни сертификат укључује:

ананас, свеж или сув

кокосов орах, свеж или сув, без обзира да ли је ољуштен или не

дуријан

банане, укључујући банане за кување, свеже или суве

урме, свеже или суве.

gepek
Фото: freepik

Држављани Србије и других трећих земаља приликом преласка границе обавезни су да граничној полицији пријаве оружје и припадајућу муницију.

Унос и износ оружја и муниције преко државне границе дозвољен је само ако је путник то претходно пријавио граничној полицији и добио одговарајуће одобрење. За врсте оружја и муниције које не захтевају одобрење, гранична полиција је дужна да овери рачун или документ о куповини. Изношење оружја и муниције могуће је само уз поседовање оружног листа. Путници који бораве у иностранству могу привремено уносити ловачко оружје и муницију у сврху лова, уколико је то забележено у њиховим путним документима, или морају прибавити посебно одобрење граничне полиције на прописаном обрасцу.

Држављани Србије који износе оружје и муницију у треће земље, као и држављани трећих земаља који их уносе у Србију, могу за лов преко границе пренети до три комада ловачког оружја, 500 комада муниције за оружје са глатким цевима и 100 комада муниције за оружје са ужлебљеним цевима. Продаја оружја и муниције није дозвољена. Пренос оружја и муниције дозвољен је искључиво на међународним граничним прелазима, осим ако није другачије одређено међународним уговором.

Путници у својој пртљази могу унети до 20 килограма рибљих производа по особи из трећих земаља, попут Босне и Херцеговине, Црне Горе, Косова и Северне Македоније, без потребе за прегледом од стране граничног ветеринарског инспектора. Свежа риба мора бити очишћена од утробе. Месо, млеко и њихови производи из трећих земаља не смеју се уносити. Мед, јаја, производи од јаја, месо пужева и жабљи батаци дозвољени су у количинама до два килограма по особи.

Нема ограничења за хлеб, колаче, кексе, вафле, обланде, препечени хлеб и сличне производе са мање од 20 одсто прерађених млечних производа и производа од јаја, под условом да су трајни на собној температури или су термички обрађени током производње. Такође, нема ограничења за чоколаду и слаткише (укључујући бомбоне) са мање од 50 одсто прерађених млечних производа и производа од јаја.

Занимљиво је да нема ограничења за месо, млеко и рибу ако се увозе из Швајцарске, Андоре, Исланда, Лихтенштајна, Норвешке или Сан Марина.

Kurir biznis

Извор:
БизнисКурир/БизПортал
Пише:
Пошаљите коментар