ПОДАЦИ ЏЕЈМС ВЕБ ТЕЛЕСКОПА ПОТВРДИЛИ Свемир се шири за осам одсто брже од очекивања АСТРОФИЗИЧАРИ ЗБУЊЕНИ
Подаци које је две године прикупљао свемирски телескоп НАСА-е Џејмс Веб потврдили су ранији налаз Хабловог свемирског телескопа да се универзум шири за око осам одсто брже, него што би се очекивало на основу онога што астрофизичари знају о почетним условима у космосу и његове еволуције од преко милијарде година, пренео је данас Ројтерс.
Запажања телескопа Џејмс Веб, најјачег свемирског телескопа икада распоређененог, чини се да искључују идеју да су подаци са његовог претходника, телескопа Хабл, били на неки начин погрешни због грешака на телескопу.
"Ово је највећи узорак података Веб телескопа, његове прве две године (истраживања) у свемиру, и то потврђује загонетни налаз са свемирског телескопа Хабл са којим смо се борили деценију, да се свемир сада шири брже него што наше најбоље теорије могу да објасне", рекао је астрофизичар Адам Рис са Универзитета Џонс Хопкинс у Мериленду, који је главни аутор студије о убрзаном ширењу свемира која је данас објављена у Астрофизичком журналу.
Рис, који је добитник Нобелове награде за физику 2011. године, је потврдио да се "чини да нешто недостаје у нашем разумевању универзума".
"Наше разумевање универзума садржи доста незнања о два елемента, тамној материји и тамној енергији, а они чине 96 одсто универзума, тако да ово није мала ствар", рекао је Рис.
Закључак истраживања је и да се резултати Веб телескопа "могу протумачити тако да сугеришу да може постојати потреба да се ревидира наш модел универзума, иако је веома тешко тачно одредити шта је то у овом тренутку".
Тамна материја, за коју се сматра да чини око 27 одсто универзума, је претпостављени облик материје који је невидљив али се његово постојање претпоставља на основу његових гравитационих ефеката на звезде и планете, док је тамна енергија, за коју се верује да чини око 69 одсто универзума, претпостављени облик енергије који прожима огромне делове простора који се супротстављају гравитацији и покрећу убрзано ширење универзума.