Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НАКОН СМРТИ У ИСТОМ КРЕВЕТУ НОВА ШТИЋЕНИЦА Како домови за старе профитирају на умрлима?

08.12.2024. 11:48 12:09
Пише:
Извор:
Телеграф/Дневник
dom
Фото: Pixabay.com

Неки приватни домови за старије и немоћне особе у Хрватској зарађују екстра профит на особама које умру у њиховим креветима - наплаћују пуну цену без обзира када су корисници умрли и испразнили им кревете, жале се чланови породица старијих особа које су смештене у њима.

Загрепчанка је остала у чуду када јој је у дому речено да јој, без обзира што јој је мајка умрла шестог дана у месецу, неће бити враћен уплаћени износ. По уплати је њена мајка и након смрти још увек била „жива”.

"Питали смо за објашњење зашто не можемо добити повраћај новца, па су нам рекли да то није пракса у њиховом дому. Застрашујућа је немоћ коју у том тренутку осећате", каже Загрепчанка.

Кроз исту је ситуацију пролазила Сплићанка која је своју мајку сместила у приватни дом у Каштелима, а мајка јој је умрла почетком месеца. И она је платила пуну цену иако је у исти кревет одмах смештена друга пензионерка чија је породица такође платила пуну цену.

"Било нам је несхватљиво да смо дан након смрти наше мајке, када смо дошли по њене ствари, на кревету угледали другу жену. То значи да је дом за тај кревет добио 3.200 евра у једном месецу. Па где то има? Зато будућим корисницима препоручујем да добро читају мала слова у уговору, иначе ће имати додатне трошкове", поручује Сплићанка.

У неким уговорима који се потписују пре уласка у дом наведена је клаузула о таквој врсти плаћања, али у добром делу приватних домова о ценама не пише пуно тога, па чак ни малим словима, тврде деца неких родитеља који су тамо смештени.

674 смештајна објекта за старије

У Хрватској је до краја октобра на располагању старијим особама било укупно 674 пружалаца услуга смештаја. Од тога су три државна дома, седам домова чији је оснивач јединица локалне самоуправе, 45 оних чији је оснивач јединица регионалне самоуправе тзв. децентрализовани домови и 306 породичних домова.

Ту је и 313 осталих пружалаца услуга смештаја за старије уписаних у Регистар правних и физичких особа за обављање делатности социјалне заштите. Министарство рада, пензионог система, породице и социјалне политике има склопљене уговоре о смештају са 104 пружалаца услуга, тзв. приватних домова.

Приватни домови цену услуге одређују самостално, па министарство не може да утиче на њих. Интервал цена социјалних услуга утврђује се једанпут годишње, а сви пружаоци услуга морају да испуне законски прописане минималне услове.

Влада је кроз Национални план опоравка и отпорности покренула пројект изградње и опремања осам центара за старије, али интерес за овахј план показао је да су потребе пуно веће.

Зато су осигурана додатна средства из државног буџета па се у свакој општини из које је примљен пројект финансира изградња једног центра за старије особе, односно додатних 10 центара.

За 18 центара осигурано 159 милиона евра

Свеукупно је за изградњу 18 центара за старије у 18 општина осигурано 159 милиоа евра кроз НПОО, док ће део суфинансирати јединице локалне самоуправе.

Ти центри располагаће с готово 2.000 смештајних капацитета, од чега више од 250 за кориснике оболеле од Alchajmerove болести и других деменција и  ванинституционалним услугама за више од 4.500 корисника, које ће старијим особама омогућити што дужи останак у властитом дому.

Програм бриге за старије "Зажели" спроводи се од 2016. године, за њега је у прве три фазе утрошено 292 милиона евра, а омогућен је останак старијих особа у властитим домовима пружањем помоћи у кући.

Програмом је досад обухваћено више од 120.000 старијих и немоћних особа, а само у последњем позиву, објављеном лане, уговорено је више од 500 пројеката у износу од 460 милиона евра.

Извор:
Телеграф/Дневник
Пише:
Пошаљите коментар