ДРАГОЉУБ ЗБИЉИЋ, ВЛАСНИК МАНЕКС ГРУПЕ И ПРЕДСЕДНИК КОМПАНИЈЕ ЕНЕРГОТЕХНИКА ЈУЖНА БАЧКА Људи су наш највећи капитал
Иако је до краја године остало још скоро месец дана, у компанији Енерготехника Јужна Бачка су већ сада сигурни да је година на измаку, упркос свим изазовима са којима се сусреће комплетан енергетски сектор, изузетно успешна, а први човек ЕЈБ-а, Драгољуб Збиљић каже да овогодишњи пословни успех најбоље описује једна стара пословица: „Како си посејао, тако ћеш и жњети”.
- Ми смо, још 2022. године, метафорички речено, ‘посејали’, а ове године смо почели и да жањемо. За ЕЈБ ово је историјска година са оствареним приходом од 360 милиона евра и озбиљном нето добити. Наравно, прецизније показатеље имаћемо након ревизорског извештаја. На бази ових резултата са сигурношћу могу да поручим, свака наредна година биће још боља- каже Драгољуб Збиљић за „Дневник”.
Колико је одлука о стратешком партнерству, односно уласку у аквизицију, са мађарском енергетском компанијом МВМ допринела оваквим резултатима?
- Када смо 2022. године са мађараском енергетском компанијом МВМ Гроуп (Магyар Вилламос Мűвек) ушли у аквизицију и када су они постали сувласници 33,4 одсто наше фирме, имао сам утисак да наш привредни амбијент, у ширем смислу, није у потпуности схватио шта се дешава, а десило се то да један енергетски гигант и друга по величини енергетска компанија у Европи, улази у сувласништво једне српске компаније. То је уствари био један позитиван земљотрес за нашу струку. Довољно је само рећи да МВМ компанија континуирано јача свој утицај у Европи, да остварује годишњу нето добит већу од милијарду евра и да делује као највећи центар за енергетско знање покривајући све сегменте енергетског сектора. Та аквизиција у комбинацији са стратешким партнерством, означила је нову епоху развоја Енерготехнике Јужна Бачка, представљајући сјајну платформу за брзо ширење пословања, усвајање нових технологија и подизање свих компанијских перформанси на још виши ниво. Познато је да пројекти које реализује ЕЈБ трансформишу енергетски пејзаж Србије.
Посебно смо поносни на сарадњу са средњом Електротехничком школом и Факултетом техничких наука у Новом Саду. За школоване и амбициозне младе људе ЕЈБ представља велики изазов, а наша су им врата отворена
Шта бисте посебно издвојили?
- Велики је број капиталних енергетских пројеката на које смо сви у ЕЈБ изузетно поносни, али овога пута бих издвојио пројекат замене електричних бројила на територији Србије. Заменили смо укупно 522.000 бројила, што је својеврстан Гинисов рекорд. Вредност пројекта износила је око 120 милиона евра. Никада не пропуштам прилику да се јавно захвалим произвођачима електричних бројила који су радили и прековремено и у три смене, како би наше екипе, ефикасно и у планираном року завршиле посао на терену. Овај пројекат је био један од најзахтевнијих, а његова успешна реализација представља значајан корак напред у модернизацији и постизању ефиксаности електроенергетског система Србије. То је био изазован пројекат, али не и највећи. Највећи нам предстоји, а то је ‘Експо 2027’, односно изградња топлане, когенертативног постројења, али и фабрике леда што је потпуно ново у Србији. Ми имамо искуство и довољно стручних људи да то изнесемо и сигуран сам да ћемо успети да испоштујемо рокове. Један од комплекснијих задатака у овом великом пројекту односиће се на постизање синхронизованости са осталим извођачима, а њих ће с обзиром на величину пројекта, бити значајан број.
Кључ је у дисциплини и доброј организацији
- Ја кажњавам раднике који раде прековремено и мислим да сам по томе јединствен у Србији. Када прођете поред фирме у четири и петнаест, видећете да осим портира и радника обезбеђења, нема више никога, а тако је и суботом и недељом. Једино када имамо неку екстремно временски захтевну ситуацију, што се дешава једном или два пута годишње, ради се прековремено. Фирма може да расте на начин да будемо дисциплиновани и у оквиру осмочасовног радног времена завршимо оно што треба да урадимо. Кључ је у дисциплини и доброј организацији. Запослени морају да имају време за себе и породицу, а не само да живе компанијски живот. Такав концепт примењујем више од десет година и он даје одличне резултате. Овде сте могли да чујете музику кроз ходнике, осетите позитивну енергију и видите насмејане младе људе. Просечна старост запослених је око 36 година. Они су овде само због својих квалитета, способности и знања. Нема привилегија и непотизма. А што се тиче самог менаџмента компаније, ти људи су били ту и пре десет година, сада су овде и сигурно ће бити ту и у наредних десет година. Када неко, у професионалном смислу, расте заједно са компанијом и поноси се што је овде доживљавајући компанијски успех као лично постигнуће, онда је сасвим реално очекивати да ће Енерготехника Јужна Бачка и у наредним годинама остваривати велике успехе, јер људи су наш највећи капитал.
Ваше сагледавање значаја једног од најважнијих пројеката у сфери енергетике, у којем учествује ЕЈБ а који се односи на изградњу шест соларних електрана у Србији?
- Као Србин и патриота, морам да честитам држави на оваквом уговору, који је одличан поред осталог и због тога што, када се све заврши, имовина остаје у власништву Србије. Дакле, не ради се о томе да ће страни партнер доћи, направити нешто и експлоатисати, већ ће ЕПС, када се пројекат заврши, преузети електране на управљање, а држава Србија и електропривреда кроз вишедеценијски уговор, ће то враћати својим радом. Електропривреда Србије ће након завршетка тог пројекта капитално ојачати. Соларне електране ће практично бити замена за термоелектране које неће моћи да се користе након 2052. године, када на снагу ступа забрана, у складу са циљевима ЕУ за постизање климатске неутралности. Пројекат је захтеван, потврђено је шест локација на којима ће се радити, траже се и додатне локације. Међудржавни споразум је направљен, финансирање је обезбеђено, ради се ужурбано и ми смо заиста поносни што смо, заједно са Миленијум тимом, део тог пројекта. Да бисмо, као држава, испунили зацртане циљеве и приступили ЕУ, енергетска транзиција мора да се спроведе, а зелена енергија је кључ у свему томе. Број стручних кадрова за такве подухвате у Србији је мали, али на срећу, они се налазе управо у овој компанији. Ту видим потврду чињенице да имамо капацитет да мењамо енергетско лице Србије.
Заменили смо укупно 522.000 бројила, што је својеврстан Гинисов рекорд
У разговорима с вашим сарадницима чули смо и посебно упечатљиву реченицу: „Ово може само Енерготехника Јужна Бачка.” Колико је тешко носити се са очекивањима и одговорношћу која долази са таквом репутацијом?
- Научили смо да живимо са тиме да смо број један. То јесте лепо, али није једноставно, јер треба умети носити ту величину са свим одговорностима и изазовима које она подразумева. Поносним ме чини и чињеница да Енерготехника отвара нове могућности и за велики број мањих српских компанија, наших подизвођача. Радује ме што растемо заједно са нашим партнерима. При томе не мислим само на бројеве, историјску нето добити и промет, него и на уговорене пројекте који су гарант за будућност. Ми смо као компанија потпуно спремни за све енергетске изазове на простору Балкана, а што се тиче енергетских радова на средњем и високом напону, сигурно нам нема премца. Изградили смо име које улива поверење и страних инвеститора и свих осталих партнера на пројектима које реализујемо. Да, ми смо Енерготехника Јужна Бачка и свесни смо своје репутације лидера у енергетском сесктору.
Ми смо као компанија потпуно спремни за све енергетске изазове на простору Балкана, а што се тиче енергетских радова на средњем и високом напону, сигурно нам нема премца
Како оцењујете макроекономски амбијент у којем послује Енерготехника Јужна Бачка?
- Последњих 12 година нашом државом управљају променаџерске владе спремне да доносе тешке одлуке. Те одлуке отварају путеве за инвестиције и напредак. Зато имамо раст БДП-а од 3,9 процената ове године, што је невероватно с обзиром на рат у Украјини и сва дешавања у окружењу. Јавно апелујем да Влада Србије настави са храбрим одлукама. Да ли је било погрешних одлука? Јесте. Да ли ће их бити? Сигурно хоће. Али најгоре је не доносити одлуке, јер тада привреда заостаје и успорава. Да бисмо се прилагодили захтевима за улазак у ЕУ, морамо испунити одређене услове. Енергетика је највећа област где имамо прилику за напредак и обавезу да те тачке испунимо. Ми смо као компанија апсолутно спремни да реализујемо пројекте који воде ка исуњењу тог важног циља. Потпуна енергетска транзиција Србије, требало би да се заврши до 2030. године. До тада би требало да буде изграђен и далековод од 400 киловата према Будимпешти. Тај подухват даће велики допринос повећању енергетске сигурности наше земље. Када се за шест година буде упоређивало стање из 2012. са оним из 2030. године, биће невероватно шта је све урађено.
Да бисмо, као држава, испунили зацртане циљеве и приступили ЕУ, енергетска транзиција мора да се спроведе, а зелена енергија је кључ у свему томе
Како се долази до квалитетних и стручних кадрова и да ли ЕЈБ има капацитет за међународну тржишну утакмицу?
- Ми смо као компанија са свим својим референцама и људима апсолутно спремни за инострано тржиште. То се већ сада зна на тим тржиштима. Све што смо радили овде, бићемо спремни да урадимо било где другде. Надамо се и миру у свету ускоро, па и обнови онога што је уништено, у чему смо такође спремни да партиципирамо. Када је реч о регрутовању кадрова, посебно смо поносни на сарадњу са средњом Електротехничком школом и Факултетом техничких наука у Новом Саду. За школоване и амбициозне младе људе ЕЈБ представља велики изазов, а наша су им врата отворена. Не бојимо се посла, биће га. Једино желим да моји људи буду и даље овако мотивисани, стручни и спремни за све изазове.
С. Аничић Илић