Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СРБИН ИЗ КАНАДЕ ВАРАО БРАЋУ СРБЕ У АМЕРИЦИ Пирамидалном преваром таргетирао припаднике српске заједнице НОВАЦ ТРОШИО НА ЛИЧНИ ЛУКСУЗ

02.12.2024. 18:26 18:29
Пише:
Фото: pixyabay.com

Србин из Канаде Душан В. осумњичен је да је у Мајамију и на Флориди, користећи се пирамидалном преваром, незаконито прикупио 1,6 милиона долара од преварених инвеститора, који су махом били припадници српско-америчке заједнице.

Душана В. је, према наводима на званичном сајту “Комсије за хартије од вредности и берзу САД”, осумњичен да је као извршни директор фирме “Pannon Investment Advisors” прикупио милионску суму од најмање 20 инвеститора у периоду од маја 2020. до јануара 2024. године обећавајући им улагања у “Панон фонд”.

Комисија за хартије од вредности и берзу САД покренула је парнични поступак против Дуана В. и фирме “Pannon InvestmentAdvisors”, а према наводима из документације, Душан В. није признао нити негирао наводе, али је "дао сагласност на упис правоснажне пресуде, коју би донео суд".

Панон је компанија регистрована на Флориди, са седиштем у Мајамију, а Душан В., држављанин Србије и Канаде, са пребивалиштем у Мајамију, је једини менаџер и власник компаније. Панон је представљен као компанија за инвестиције, у којој су се прикупљала средства за "Панон фонд", који је наводно трговао акцијама, користећи стратегију "нет-кредит колар", како би генерисао висок приход уз смањење ризика од губитка.

Према оптужбама Комисије, Душан В. није имао сертификат за брокера, иако је он тврдио супротно. Он је своје инвеститоре лагао о томе како ће инвестиран новац да потроши и свима је говорио да су инвестиције остале ликвидне, користећи такозвану “Понцијеву шему”, познату и као “пирамидална превара”.

"Уместо да користи средства инвеститора и клијената за за сигурна улагања, као што је обећао, Душан В. се бавио ризичним опцијама трговања, због чега је изгубио око 200.000 долара", наводи "Комисија за хартије од вредности".

Оптужени је, како се наводи, користио средства инвеститора за плаћање личних трошкова. Наводи се да је потрошио најмање 64.200 долара са приватних кредитних картица, 40.000 долара за трошкове за аутомобиле, 24.300 долара за личне и луксузне производе, 15.400 долара за школарину у приватној школи, 4.600 долара за часове тениса и 2.900 долара за салоне за нокте и депилацију. Овим путем је Душан В. наводно присвојио најмање 260.300 долара средстава инвеститора.

Такође, оптужени су користили најмање 53.000 долара за исплате другим инвеститорима. Како наводи Комисија, 1. августа 2022. године, један инвеститор је уплатио 25.000 долара на банковни рачун компаније Панон, а они су у нешто више од недељу дана искористили овај новац за исплату других осам инвеститора.

Пресудом би осумњиченом трајно забранило кршење поменутих закона, Душану В. би био забрањен рад као руководилац или директор, а такође би морали да плате накнаду незаконито стечених средстава, камате и друге грађанске казне, чији ће износи бити одређени накнадно одлуком суда на захтев СЕЦ.

Истрагу су спровеле Мелика Хаџиомеровић и Лина М. Фернандез из регионалне канцеларије у Мајамију, под надзором Ерика Р. Баста и Глена С. Гордона.

Како је "врбовао инвеститоре"?

Како се наводи у документу, нове инвеститоре су налазили путем телефонских позива, порука, имејлова, али и личних састанака. Такође, како се сумња, оптужени се бавио врбовањем бавио и путем "Панон програма препорука", у оквиру ког је плаћао провизије постојећим инвеститорима за довођење нових инвеститора. Он је достављао и писане документе, укључујући уговоре о инвестирању и изводе рачуна, које је потписивао у име компаније.

У документима се такође наводи да је кашњења у исплатама правдао проблемима са онлајн обрадама рачуна у банкама.

Шта је "Понцијева шема"?

Понцијева шема је тип преваре којом је Чарлс Понци,  у двадесетим годинама, двадесетог века, преварио на стотине људи. Овај начин финансијске преваре функционише тако што преваранти користе новац који улажу нови инвеститори како би исплатили претходне инвеститоре. Новац који инвеститори очекују не долази од инвестиција, већ новим уплатама.

Главна карактеристика ове преваре је у томе што шема може да траје само докле год долази довољно нових инвестиција. Чим број нових инвестиција опадне, цео систем се руши, а често се завршава тако што “предузетник” побегне са новцем или привидно “банкротира”, остављајући многе људе без уложеног новца.

Чарлс Понци је први постао познат по овој врсти преваре, када је у Њујорку нудио улагања у међународни систем поштанских купона. На врхунцу своје преваре, Понзи је успео да прикупи око 15 милиона долара (што би данас било више од 200 милиона). Шема је пропала када је постало јасно да није било стварних улагања, већ је сав новац долазио од нових инвеститора.

(Nin.rs)

 

Извор:
Nin.rs 
Пише:
Пошаљите коментар