(ФОТО) ДА ЛИ ЗНАТЕ РАЗЛИКУ ИЗМЕЂУ МАНДАРИНА И КЛЕМЕНТИНА Ово је кључни разлог, а ево како су настале
Најактуалније су усред хладне сезоне, због чега их се и назива “божићним мандаринама“.
У сезони овог воћа обично постоје фанови једног или другог, односно љубитељи киселкастијих мандарина и љубитељи слађих клементина.
По чему се разликују од мандарина
Клементине су обично мање и округлије, док мандарине могу имати већи и лагано спљоштен облик. Клементине такође имају глатку и танку кору јарко наранџасте боје, која се гули у једном комаду. Кора мандарина дебља је и тврђа.
Клементине су познате и као “бесемене мандарине”, док мандарине имају семенке. Ипак, слаткоћа клементина је једна од главних и најприметнијих разлика. Мандарине, иако слатке, често имају јачу арому и киселије су, пише Index.hr.
Разликује их и сезона, клементине су најдоступније у зимским месецима, од новембра до јануара. Сезона мандарина је шира – траје од раније јесени до касне зиме.
Што су заправо клементине и како је настало ово воће
Клементине су врста мандарина, карактеристичне по својој слаткоћи, мањем облику и нежној кори. Међутим настале су као резултат природне хибридизације између обичне мандарине и слатке поморанџе. Нису настале потпуно природно – открио их је и узгајао човек, али су резултат природног укрштавања две врсте цитруса, што значи да нису генетски модификоване или створене лабораторијским поступцима.
Према најпознатијој причи о њиховом пореклу, клементине је открио француски свештеник Клемент Родие, који се осим свештенством бавио и хортикултуром. Крајем 19. века у Алжиру пронашао је нову врсту воћа у свом врту, где су стабла мандарина и поморанџи била посађена близу једно другог.
Уочио је да се створио природни хибрид који је био слађи и лакше се гулио од обичне мандарине, готово без семенки. Хибрид је касније назван по њему – Клементина.
Иако је откривена у Алжиру, врло се брзо проширила широм Медитерана, а касније и у друге делове света где су се током времена развијали начини њеног узгоја.