МЕЊАЈУ СЕ ТАРИФЕ ЗА СТРУЈУ У СРБИЈИ: Уместо црвене и зелене биће "динамичне"; Почињу ЕНЕРГЕТСКИ ПРЕГЛЕДИ ЗГРАДА
Нови Закон о енергетици уводи нове категорије – "динамичне тарифе" када је реч о цени струје, а "активан купац" омогућава враћање вишкова електричне енергије у мрежу, објашњава за РТС министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.
До краја грејне сезоне циљ је да не буде поскупљења струје и гаса, али то подразумева крајње рационалну потрошњу електричне енергије, истиче министарка.
Поред зеленог светла за нуклеарну енергију и капцитете на водоник, нови српски Закон о енергетици уводи више новина за домаћинства, привреду и инвеститоре. Први пут Закон о енергетици дефинише и појам "активног купца".
"На тај начин желимо да стимулишемо све оне који производе електричну енергију за своје потребе, да вишкове врате у мрежу, али да се не угрози систем, пре свега када је у питању наша мрежа", рекла је министарка рударства и енергетике.
Уводе се и динамичне тарифе које се односе на цене електричне енергије.
"То је пре свега усаглашавање са европском регулативом, ми смо увели црвену и зелену тарифу пре 30 година. Оно што је битно да енергетски будемо економичнији и да рационално трошење енергије. Овакве тарифе захтевају и дигитализацију, због тога настављамо са заменом бројила. У наредној години планирана је уградња још око 600.000 бројила", рекла је Дубравка Ђедовић Хандановић.
Министарка наглашава да нам у наредним годинама треба више електричне енергије.
"Први пут преузимамо нови термо блок 'Костолац 3' који су радили кинески партнери. То је значајно јер су наша постројења стара и по 40 година. Отворићемо први соларни парк и нови ветропарк, у току децембра биће завршен ремонт првог агрегата у Бајиној Башти после 42 године, а други агрегат биће ремонтован следеће године", рекла је министарка Ђедовић.
Закон о енергетици отворио је врата и за развој нуклеарне енергије. Француски ЕДФ ради Студију о примени нуклеарне енергије у Србији.
"Отварамо врата да у нашем енергетском миксу имамо и нуклеарну енергију. Пре свега треба да развијемо три фазе примене нуклеарне енергије, а студија коју ради француски ЕДФ треба да покаже која технологија би била најприкладнија за наш енергетски систем", рекла је министарка рударства и енергетике.
Енергетска ефикасност је веома важна и ускоро почиње контрола зграда које су ушле у пројект енергетске санације у 14 градова Србије.
"Почињу енергетски прегледи зграда у 14 градова Србије, и обухватиће око 700 зграда. Циљ је да, пре свега, дођемо до енергетски ефикасних стамбених јединица. Тај пројекат је вредан око 65 милиона евра, од чега 15 милиона евра долази из донација. Грађани не би требало да осете те трошкове, држава ће омогућити субвенције, и надамо се да ће то у великој мери бити прихваћено, и да ће радови на тим зградама почети крајем следеће године", рекла је Ђедовић Хандановићева.
Када је реч о ценама струје и гаса, у нову годину улазимо са старим ценама и циљ је да се оне задрже до краја грејне сезоне. Министарка Ђедовић због тога апелује на грађане да буду економични и воде рачуна о потрошњи електричне енергије.