ОБЕЛЕЖЕНО 75 ГОДИНА РАДА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈЕ ВОЈВОДИНЕ Додељена награда „Славуј Хаџић“; ПОШТА СРБИЈЕ уручила пригодну поштанску марку за рођендан
На данашњи дан, пре 75 година са радио-пријемника отишло је у етар „Овде Радио Нови Сад“, на таласној дужини 212,4 метра.
Од тада 29. новембар је дан медијске куће Радио-телевизије Војводине која путем седам медијских платформи уређује и емитује програм на шеснаест језика. Поред јубилеја, 75 година Радио Новог Сада, бројимо и 15 година Одељења за дизајн и анимацију,10 година Орадија, наше дописничке мреже и Ноћног програма радија.
У духу јубилеја, посебан акценат је на причи о престижној награди „Славуј Хаџић“, коју Радио-телевизија Војводине додељује за целокупно ауторско дело у области телевизијског стваралаштва, а ове године, добитница јеСнежана Субић, која није крила задовољство и радост због добијеног признања.
„Награда коју сам данас примила је веома важна за мене јер долази од колега са којима сам деценијама радила и сарађивала. Она истовремено представља признање њиховом доприносу, јер телевизија као медиј представља колективни чин у којем зависимо једни од других и без којих не би био могућ ни мој телевизијски растни афирмација мог новинарског рада, а тога је било заиста много у готово четири деценије“.
О Снежани Субић, добитници награде „Славуј Хаџић“
Као дугогодишњи новинар, уредник и телевизијски аутор, Снежана Субић је својим радом, знањем и посвећеношћу обогатила културни живот Војводине и Србије остављајући неизбрисив траг у домаћој телевизијској продукцији.
Снежана Субић је започела свој рад у Телевизији Нови Сад 1974. године и током 40 година стекла богато искуство као новинар, уредник и аутор бројних телевизијских емисија посвећених пре свега култури и уметности. Њена емисија „Артикулус“ била је пионирски пројекат у дигиталној продукцији културних програма, док су емисије „Плави круг“ и „Фолдер кутлура“ биле кључне у афирмацији савремених стваралаца и културних догађаја на телевизији. Поред тога, Снежана је уређивала бројне хронике позоришних и филмских фестивала, стручно и детаљно приказујући кључне догађаје у области уметности.
Посебно истичемо ауторски једночасовни аутобиографски филм о Милану Коњевићу, јединствен по свеобухватности историјских података из биографије великог сликара, као и аутентичних исказа знаменитих људи. Овај филм представља незаобилазан документ у приказивању живота и рада Милана Коњевића, значајно доприносећи телевизијској архиви културе.
Њен рад не ограничава се само на телевизијско новинарство. Њено широко знање и дубоко разумевање различитих уметничких дисциплина омогућили су јој да успешно интегрише своја искуства у телевизијско стваралаштво, пружајући јединствен приступ праћењу и анализи уметности. Професионално је пратила у својству хроничара и критичара стваралаштво на пољу књижевности, драмске, оперске и балетске, као и ликовне уметности.
Њене балетске критике објављиване у „Дневнику“, часопису „Позориште“, београдском часопису за уметничку игру „Орхестра“, као и њен рад са Удружењем примењених уметника и дизајнера Војводине (УПИДИВ) где је у протеклих 40 година жирирала и вредновала уметничке домете чланова удружења на годишњим и јубиларним поставкама, додатно сведочи о њеној посвећености афирмацији уметности у свим њеним облицима.
Рад Снежане Субић је вишеструко награђиван признањима из СНП-а, Галерије Матице српске, Музеја Војводине, Удружења Балетских уметника Војводине. Добитница је бројних признања међу којима су „Златна значка“ КПЗ Србије за допринос афирмацији културе на телевизији, као и годишња награда за ликовну критику и телевизијски програмски есеј посвећен БАЛКАН-АРТУ коју додељује Центар за визуелну културу „Златно око“.
Њена професионална каријера, богата стваралаштвом и неуморним радом на афирмацији културних вредности, њен дугогодишњи допринос телевизијском стваралаштву, посебно у области култлуре, уметности и образовања, као и високо постављени стандарди уметничке и креативне визије у домаћој телевизијској продукцији, определили су жири да са пуним поверењем и поштовањем годишњу награду „Славуј Хаџић“за целокупно ауторско дело на телевизији, додели госпођи Снежани Субић.
У ЧАСТ 75 ГОДИНА ОД ОСНИВАЊА РТВ-а Пошта Србије уручила пригодну поштанску марку за рођендан
Поводом 75 година од оснивања Радио-телевизије Војводине в.д. директор Јавног предузећа „Пошта Србије” Зоран Анђелковић на сам дан рођендана уручио је пригодну поштанску марку генералном директору Радио-телевизије Војводине Горану Караџићу за трајно сећање и успомену на јубилеј.
На данашњи дан, сва пошта - писма, разгледнице и пакети који се буду слали на све континенте са Поште на СПЕНС-у, у Новом Саду имаће отиснут специјални пригодни жиг са логом Радио-телевизије Војводине, као још један од симбола обележавања јубилеја институције која је више од седам деценија кључни стуб медијске сцене Војводине.
Зоран Анђелковић честитао је велики јубилеј Радио-телевизији Војводине, истакао њену јединствену улогу на медијској сцени и одао признање њеној мисији и доприносу изградњи развијеног мултиетничког друштва.
„РТВ Војводине доносила је новине, подизала стандарде у струци, развијала се и градила као важан јавни медијски сервис, али и до данас остала симбол промоције различитости, приближавања и међусобног упознавања култура, језика и обичаја, даље градећи јаке темеље заједништва”, рекао је Анђелковић.
Додао је да је филателија Поште Србије промотер универзалних вредности и баштине наше државе, као и заслуга за државу и грађане у различитим областима, што је основни предуслов да би се посветила пригодна поштанска марка.
Генерални директор Радио-телевизије Војводине, Горан Караџић позвао је директора Србија Поште да заједно на симболичан начин пошаљу рођенданско писмо са пригодном поштанском маркицом РТВ-а.
На филателистичкој едицији „75 година од оснивања Радио-телевизије Војводине” коју је дизајнирала графичка дизајнерка РТВ Војводине Симона Долинга, централни мотив је препознатљиви ТВ торањ на Иришком венцу, поред знака РТВ Војводине. Едицију објављену у стручној сарадњи са РТВ Војводине, графички је реализовала Надежда Скочајић, креаторка марака Поште Србије.
Јубилеј РТВ-а је окупио бројне званице из света медија, културе и политике, који су још једном указали на значај РТВ-а као медијске институције која је обележила и обликовала јавну сцену кроз деценије.