СА „ВИНСКЕ ВИЗИЈЕ ОТВОРЕНОГ БАЛКАНА“ Уз вино и пустовање вуне
Чланице Етно мреже Слободанка Димитревски и Олга Жолнај Јокановић добиле су прилику да на трећем престижном Сајму вина, ракије и гастрономије „Винска визија Отвореног Балкана“ покажу своје умеће.
У оквиру павиљона Туристичке организације Србије, представиле су традиционалну текстилну технику пустовања вуне.
– Кугле које украшавамо правимо од обичне ринфузме вуне у природној боји или фарбане, коју обликујемо сапуном и гужвањем и тако добијамо чврсту тканину – објаснила је за „Дневник“ Слободанка Димитревски. – Након тога, обликујемо је у жељени облик, што зовемо пустовањем вуне. Преко ње постављамо вуну којом украшавамо кугле.
За то су им потребне специјалне игле, чији доњи део подсећа на рибљу кост. Игле имају зарезе којима се нити вуне мрсе и тако се стварају шаре. Што се више времена проведе убадајући иглу, то ће детаљи изгледати лепше, а тканина бити чвршћа.
– Етно мрежа подржава рад жена које се баве старим занатима, економски их оснажује, организује обуке, подстиче развој предузетничких вештина и помаже нам да се представи наше стваралаштво и да се жене чланице едукују – рекла је Жолнај Јокановић.
Слободанка Димитревски и Олга Жолнај Јокановић су чланице и Удружења грађана „Панонке“ из Панчева, које окупља жене које се баве старим занатима.
Пустовање лопте – најстарија играчка
Пустовање лопте сматрају се најстаријом играчком коју су деца некада правила ручним ваљањем животинске длаке, најчешће да би прекратили ће време док су чували стоку, наводе из Етно мреже. Данас их жене у Етно мрежи израђују најстаријом техником ручног ваљања вуне, у различитим величинама и са разноликим шарама. Како даље наводе, неки модели у средини пиринач стављен у орахову љуску који пријатно звецка током котрљања лопте. Велике пустоване лопте користе се као декоративни елементи у уређењу простора или као јединствени поклони са мотивима зубуна и Соломоновог чвора, који се често сматрају симболима вечности и мудрости.
Пројекат „Стари занати - нова шанса” реализује Дневник Војводина прес, а суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.