Тренд све млађих особа које доживљавају срчани удар наставља да изазива забринутост. Према речима др Немање Ђенића, начелника клинике за Ургентну интерну медицину на ВМА, све више људи млађих од 40 година доживљава тешке инфаркте, од којих се многи, нажалост, завршавају фатално.
Како истиче др Ђенић за РТС, најмлађи пацијент на њиховом одељењу је жена од 32 године, која је примљена са симптомима акутног инфаркта.
- Она је имала дијабетес и непрепознату шећерну болест што је уз генетику и изостанак превентивних прегледа резултирало инфарктом. Срећом, она је данас добро и лепо се опоравља - каже др Ђенић. Истиче да је проценат људи у ангио салама који су млађи од 40 година све већи. - Тих пацијената је сада од 10 до 12 одсто који имају испод 40 година. То су најтежи пацијенти! Евидентно је да морамо да мењамо неке ствари и да алармирамо људе да иду на превентивне прегледе. Уз то морамо поштовати и генетику ако је позитивна на кардиоваскуларне болести и да проверимо лабораторијске анализе и измеримо крвни притисак - каже др Ђенић.
Ситуација је алармантна, јер, како каже, клиничке слике код млађих пацијената често су изразито тешке. Све више је пацијената испод 40 у ангио салама. Код младих, инфаркт уме да буде бруталан, са изразито тешким клиничким манифестацијама, што често доводи до фаталних исхода. Ово је јасан знак да морамо мењати начин и стил живота - поручио је др Ђенић.
Напомиње и да до фаталног исхода може да доведе:
* неприлагођена физичка активност
* злоупотреба алкохола
* злоупотреба психоактивних супстанци
* стрес
* неспавање
* недолазак код лекара
*скривени дијабетес.
Када све ово узмемо у обзир, добијамо забрињавајућу статистику која није у нашу корист, каже др Ђенић. Он додаје да сваки трећи или четврти млади пацијент који заврши у сали због инфаркта има управо овакву историју болести.
Посебан опрез за оне који су прележали корону
Према речима др Ђенића, тромботски догађаји значајно су учестали након 2020. године, односно од почетка пандемије корона вируса.
- То је један од разлога за ову статистику и нашу попуњеност која данас прелази сто посто. Од емболија, плућа до инфаркта срца, нажалост и можданих удара сигурно је 20-30 одсто повећано након ковид инфекције. Зато је важно да се људи који су прележали ковид редовно контролишу! - каже др Ђенић.
Он додаје да постоје лабораторијски параметри који јасно показују ризик за настанак нежељених васкуларних догађаја.
- На пример, д-димер и обична крвна слика могу показати позадинску тромботску олују која још увек нема клиничке манифестације, али ризикује да се оне десе. То је сигнал да се терапија уведе на време! - каже др Ђенић.
Напомиње да је јако важно да сви који имају више од 18 година треба да одлазе на превентивне прегледе.
- Једном годишње урадити крвну слику, једном у две године треба радити кардиолошки преглед. Промените животне навике, одмарајте, смањите стрес и прилагодити храну. Смањите слану храну, поготово они који имају већи притисак - каже др Ђенић за РТС.