ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ НА КОНФЕРЕНЦИЈИ "ЈЕДНАКЕ. СИГУРНЕ. ОСНАЖЕНЕ" Насилницима не дугујемо ништа! Мој захтев Влади Србије је НУЛТА ТОЛЕРАНЦИЈА према онима који су вршили насиље
„Мање га је него раније, погледао сам најновије бројеве за 2024, за нијансу је мање примера насиља над женама”, додао је он.
БЕОГРАД: Председник Републике Србије Александар Вучић учествује на данашњој конференцији "Једнаке. Сигурне. Оснажене“.
- Насилницима не дугујемо ништа, мој захтев Влади Србије је нулта толеранција према онима који су вршили насиље, они не могу бити на високим позицијама, нагласио је Вучић и додао:
- Мање га је него раније, погледао сам најновије бројеве за 2024, за нијансу је мање примера насиља над женама, рекао је Вучић додавши да се не разуме у та таговања јер је старовременски човек.
Додао је да то није питање политичке припадности, неких других идеала и неких других веровања.
"Јер ако неко мисли да постоји начин да се физички обрачунава са женама, а да то прође некажњено или да се позове на неке друге своје заслуге и да може да сачува и задржи исто или да добије још боље место у хијерархији - да тако нешто никада не учинимо", истакао је Вучић.
Навео је да се према најновијим бројевима за 2024. годину види да је за нијансу мање и примера насиља над женама и изречених мера прилазака него што је било 2023. године процентуално.
"Дакле, 26.950, што значи да ће бити негде на нивоу око 30.000, што је за 2.000 мање. Свакако, огроман број и даље. И оно што је важно, данас има мање насиља него што га је било раније. Али је добро да говоримо још више, па макар и утисак у јавности био да га има неупоредиво више, да бисмо насиље суштински смањили", истакао је Вучић.
Прва се званицама обратила министарка Татјана Мацура која је говорила о борби против насиља над женама истакавши да је председник Србије Александар Вучић једини председник у региону и уопште државник тог ранга који је овој теми посветио такву пажњу.
Мацура је поменула и бројке рекавши да иако неком можда делује другачије, број случајева насиља над женама није већи а томе сведочи и бројка од 32.000 мера изречених насилницима које су спречиле могуће последице. Поменувши и своје ћерке за које је рекла да не гледају ниједан дневник нити купују дневне новине, али су и те како присутне на друштвеним мрежама, замолила је познате и госте утицајне на мрежама да тагују њено министарство и тако упуте све жене у Србији на ову тему и њену важност.
Обраћање Елвире Ковач
- Србија треба да буде поносна што је осма земља која је ратификовала Истанбулску конвенцију. Пре тачно 10 година, ова конвенција је ступила на снагу и представља правни оквир за заштиту жена. Србија као потписница периодично доставља извештаје о њеној примени. Активности Скупштине имају изградњу правног оквира да жене у Србији буду једнaке, сигурне и оснажене. Поред тога што Србија има добар законодавни оквир, Скупштина Србије се бави спречавањем насиља у породици. Важна је константна едукација препознавања насиља. Уз добар законски оквир је неопходна и његова примена. Само и искључиво уз институционалну заштиту жене могу бити једнаке, сигурне и оснажена - рекла је Ковач.
Конференција је почела у 9 часова, у хотелу Краун плаза у Новом Београду.