ГЛАСОМ ПРОТИВ ТИШИНЕ Насиље над женама има трагичну ноту Већина пролазила поред СЦЕНЕ НАСИЉА БЕЗ РЕЧИ
БЕОГРАД: Поводом почетка глобалне акције 16 дана активизма против насиља над у женама Заједница за афирмацију јединства, едукацију и друштвени напредак омладине "Заједно" данас је извела социјални експеримент "Гласом против тишине" с циљем да се укаже на одговорност и подизање свести људи који сведоче различитим облицима насиља над женама.
Пројекат који се спроводи уз помоћ и подршку Кабинета министарке без портфеља задужене за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјане Мацуре, реализован је данас у самом центру Београда.
У две сцене приказано је очигледно вербално малтретирање жена, са јасно постојаном историјом насиља у односима између мушкарца и жене, а које би могло да доведе до трагичног исхода да "неко трећи" није реаговао.
Све је приказано позоришним речником, на нивоу знака, без физичког обрачуна, али је претпоставка да би се и то догодило, уколико трећа лица не реагују. На крају, глумци су симболично притискали тастер за заустављање насиља.
Тастер представља не само ту једну реакцију на лицу места, већ начин да се охрабре "трећа лица", случајни посматрачи немилих сцена, да је могуће, да не игноришу, да реагују и да спрече насиље.
Камере су поред сцена вербалног малтретирања забележиле и истинске реакције случајних пролазника.
Циљ је био да се експериментом, који је спроведен уз све мере предострожности и безбедним по грађане, добије и реалан одговор на питање да ли је неко спреман да помогне.
Већина иде својим путем
Експеримент је показао да већина људи не реагује на насиље које се дешава пред њима, већ да окрећу главу и одлазе својим путем.
Неки од њих рекли су да нису могли ништа да предузму, иако знају да би требало.
"Моја другарица је доживела сличну ситуацију и знам да је требало да реагујем, али једноставно сам се заледила", рекла је једна пролазница.
Други истакли да су размишљали да ли треба нешто да предузму јер је то приватни однос између партнера.
"Размишљао сам да ли да реагујем, али ипак су то њихова посла", рекао је пролазник.
Ипак, након неколико покушаја, двоје пролазника је реаговало и зауставило насиље које се догађало.
Девојка која је прва покушала да се умеша и спречи насиље истакла је да је морала нешто да уради када је приметила насиље.
"Приметила сам да се нешто дешава и морала сам да реагујем", рекла је она и додала да не може да верује да је она прва која је реаговала.
Човек који је неколико тренутака касније одлучно реаговао и отерао насилника рекао је да увек предузима кораке у сличним ситуацијама.
"Не одобравам било какав вид насиља и увек реагујем када нешто тако видим", рекао је он.
У пројекту је учествовала екипа младих глумаца, Ива Васиљевић, Ивана Антић, Ива Вртачник, Зоран Милићевић, Далибор Стојановић и Сара Ланго.
Продуцент и координатор пројекта је глумац Стефан Радоњић, а спољни сарадник на пројекту, ментор и редитељ глумица Срна Ланго.