Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ГАЂАЊЕ ГЛИНЕНИХ ГОЛУБОВА НИЈЕ ШАЛА Стрељачком клубу „Јединство трап” из Старе Пазове потребна финансијска подршка

23.11.2024. 09:39 09:46
Пише:
с
Фото: С.Шушњевић

СТАРА ПАЗОВА: Стрељаштво као стари и трофејни спорт, с успесима наших репрезентативаца охрабрује младе да се укључе, међутим, услови нису увек идеални.

О томе како стрељаштво живи у малим срединама разговарали смо са председником и тренером једног од најстаријих клубова у нашој земљи, Вањом Бујаком и Небојшом Ђапа из Стрељачког клуба „Јединство трап” у Старој Пазови. Клуб води порекло од истоимене школе стрељаштва, покренуте 1985. године. 

– Код нас  је стрељаштво заживело захваљујући војном ратном ветерану, који је направио прво стрелиште 1947. године, да би већ 1950. године први шампионат Југославије био у Старој Пазови. Стрелиште које и данас служи годинама се мењало и модернизовало, али пратити корак у овом спорту је финансијски исувише захтевно, с обзиром на то да је и опрема скупоцена, јер данас све функционише аутоматски – испричао је тренер Небојша Ђапа за „Дневник”.  

 По речима председника клуба Вање Бујака, у стрељаштву постоје многе дисциплине, али су они фокусирани само на летеће мете, такозване глинене голубове, у свету цењен спорт. 

– Некада су машине које избацују мете радиле по принципу натезања, када се користила само људска снага, међутим данас је то све аутоматски, те могу да раде на ваздух, а најновије и на струју.  Одлично смо то пратили и од 2010. до 2017. године постизали врхунске резултате. Били смо прваци државе и то четири пута, међутим од 2021. године до данас, ти резултати су ослабили – рекао је председник клуба. 

с
Фото: С.Шушњевић

А разлог је, како каже, што су отворена два модерно опремљена стрелишта, у Осипаоници у Смедереву и у Гајдобри у општини Бачка Паланка, те су одвукли велики број заинтересованих за овај спорт. 

– То су приватна места, а ми смо општински клуб, и трудимо се да испратимо њихов тренд, али нам за то треба већа финансијска подршка. Ми сада гледамо да, као развијена општина, са највећим капацитетом, ово стрелиште направимо како бисмо могли да парирамо  макар приближно овим новијим и модернијим – прича Бујак.  

У овом спорту претежно пуцају ловци, махом старији људи, зато је у овом клубу фокус да привуку што више омладине.

– Жеља нам је да оснујемо школицу стрељаштва која је јако битна за опстанак овог спорта и за то смо направили програм који треба да почне да се реализује од Нове године. Угледајући се на остале спортове, програм би подразумевао организовање кампова, кроз које желимо да окупимо  бар двадесетак јуниора. На тај начин опстаје и постиже успехе овај спорт у другим земљама. Срамота је да не пратимо трендове и да дозволимо да један од најлепших спортова нестане из Србије – поручио је тренер Ђапа.

 Ненад Кнежевић шести у Европи 

Пазовачки клуб се поноси својим 17-годишњим стрелцем Ненадом Кнежевићем, који је остварио шесту позицију на јуниорском првенству Европе. Тренира последње четири године, а био је међу топ пет у држави и то у сениорској категорији.

Јуниорска екипа у стрељаштву подразумева узраст од 15 до 20 године, судећи по филозофији искусног тренера.– Не гледам толико на године, колико на мускулатуру младих људи. Сада бројимо 15 активних стрелаца, који су и у Стрељачком савезу регистровани као такмичарски стрелци на професионалном нивоу. Међу њима су четири јуниора, три дечака и једна девојчица, а можемо се похвалити да са њима имамо изванредан рад. Деца брзо напредују, а нама је циљ да под нашим имамо још таквих –  истиче Небојша Ђапа. 

Финансијска подршка и рад са младима је предуслов да буде још бољих резултата. Свесни су пазовачки стрелци да овај спорт није толико популаран, па и не траже оно што добијају фудбалски или кошаркашки клубови, потребна им је, кажу, макар нека основа са којом би могли да крену у рад. 

И. Бакмаз 

Пише:
Пошаљите коментар