ЗЛАТНИ ЈУБИЛЕЈ АУНС Рођендански концертни комади
У ери четврте индустријске револуције, вештачке интелигенције, дигитализације и међуљудске отуђености која све више узима маха, када се прекида рад светских оперских кућа и смањују ионако ниски буџети за културу, а енглески економски стручњаци, услед све већих глобалних криза на разним нивоима, оцењују да извођење класичне музике поново постаје луксуз, Академија уметности у Новом Саду прославља пола века постојања на достојан и хвале вредан начин.
Наша прослављена композиторка , академик Александра Вребалов, и сама некадашњи студент композиције а сада редовни професор композиције на АУНС, дошла је на идеју да се пола века од оснивања једне од најзначајнијих културно-образовних институција са ових простора прослави на јединствен начин кроз циклус од три концерта на којима ће бити представљена нова дела композитора који су током ових педесет година похађали одсек композиције у овој престижној институцији. Сама реализација те идеје, међутим, није била ни мало лака, јер је требало прикупити податке, контакте и адресе композитора који су током педесет година постојања Академије били њени студенти и професори.
Јединствен је и простор у којем су изведена прва два концерта 9. маја и 30. октобра, а у којем је планирано одржавање и трећег концерта у децембру, а то је Културна станица “Свилара” која од кад је реконструисана и намењена културној делатности, представља један нови модерни простор који у себи носи један посебан дух. Управо је то оно што је Вребалов хтела да постигне, а то је да кроз окупљање, дружење и пријатељску атмосферу, некадашњи и садашњи студенти као и њихови пријатељи прославе 50. рођендан Академије кроз извођење и слушање више од четрдесет нових дела композитора са ових простора.
Вребалов је овим концептом на нашу сцену вратила такозвани профил циклуса концерата, дакле концерата који су тематски повезани у целину али који се изводе у неколико вечери које су интервалски дистанциране. Ови панонски простори, још од појаве и деловања Јосифа Шлезингера крајем 18. века сведоче о континураном постојању/опстајању културног диверзитета и креативне енергије која још увек инспирише композиторе који потичу одавде чему говори у прилог и овај циклус концерата. На прва два догађаја, у мају и октобру, програм је био састављен од композиција некадашњих и садашњих студената и професора композиције на АУНС: Стеван Ковач Тикмајер, Станислава Гајић, Слободанка Дабовић-Ђурић, Ана Казимић, Димитрије Бељански, Михајло Рацпети, Немања Совтић, Башким Шеху, Милош Заткалик, Вера Злоковић, Ивана Говорчин, Зоран Комадина, Кристина Ковач, Золтан Борбељ, Петар Бурсаћ, Ђорђе Дамјан, Марко Дулић, Наташа Јевтић, Милан Михајловић, Душан Петровић, Александра Степановић, Славко Шуклар, Мирко Топалски и Ивана Војновић.
Дела која су изведена репрезентују широки спектар разноврсних поетика и стилова, од веома оригиналних у изразу, дубоко доживљених са изразито испољеном индивидуалношћу, па преко еклектичних заснованих на усвајању и надградњи канонски већ усвојених решења, па до оних који представљају још увек почетничко тражење сопственог израза. Све композиције поручене су управо поводом златног јубилеја Академије и писане су у краткој форми у трајању од минут до шест минута, а овим чином је учињен озбиљан допринос ширењу репертоара наше савремене музике када је у питању кратка форма композиције.
Циљ је више него остварен, а огледа се кроз то да је до сада изведено око тридесет нових композиција, а да је за њих публика показала велику пажњу. Након изведеног трећег концерта у децембру у плану је и објављивање ових композиција у електронској публикацији коју уређује музиколог др Немања Совтић, а која ће бити презентована на сајту АУНС, што представља велики допринос нашем репертоару ауторске савремене музике.
Адријан Крањчевић