(ВИДЕО) "ОВЕ СЦЕНЕ НИКАДА НЕЋУ ЗАБОРАВИТИ" Призори из најгорег затвора на свету пратиће га док је жив
Средњеамеричка држава Салвадор некада је била под снажним утицајем банди и организованог криминала, због чега је добила титулу једне од најопаснијих земаља на свету.
Међутим, ствари су се драстично промениле откако је председник Најиб Букеле дошао на власт 2019. године. Обећао је да ће искоренити насиље које спроводе банде. 43-годишњи лидер увео је ригорозне мере против криминала – тренутно је преко 83.100 људи оптужених за повезаност с бандама у затвору. Новинар CNN-a добио ке дозволу да уђе у један од најзлогласнијих затвора у Салвадору – и остао је шокиран оним што је видео.
Пет година након Букелеовог избора, новинар CNN-a Дејвид Калвер добио је приступ затвору „Цецот“, Националном центру за сузбијање тероризма, у којем бораве криминалци који носе епитет „најгори од најгорих“.
„Напето је и непријатно“, примећује Калвер након што се суочио са стотинама мушкараца без мајица, који су ћутке зурили у њега.
Затвор отворен је у јануару 2023. године, Цецот се налази у „изолованом“ и планинском делу Салвадора и има укупни капацитет од 40.000 места. Услови у затвору су основни – затвореници спавају на креветима без душека и купају се у заједничком просторијама. Светла у затвору су упаљена 24 сата дневно, што затвореницима отежава спавање.
„Званичници кажу да овде није предвиђено да постоји удобност“, додаје Калвер.
Једном када уђу у затвор, затвореници „никада не излазе“, јер се све – од посета лекару до правних састанака – обавља унутар зидова Цецота. Један од најшокантнијих призора из снимка била је ћелија за самицу, која је мрачна просторија са само малим отвором, јединим извором светлости.
„Овде могу бити затворени потенцијално 15 дана“, објаснио је Калвер.
Иако су затвори максималне безбедности у Салвадору значајно смањили ниво криминала у земљи, критичари су изразили забринутост због потенцијалних кршења људских права, као и због могућности да невини људи буду неправедно затворени.
Раније ове године, BBC је објавио причу о Хозеу Дувалу Мати, 26-годишњем возачу трактора, који је већ две године затворен због оптужби за „незаконито удруживање“, што се користи за описивање притворених особа без очигледне повезаности с бандама. Он остаје у затвору упркос томе што је правни систем земље наложио његово „одмах пуштање на слободу“.
Калверов извештај напомиње да Букелеова администрација признаје да су невини људи погрешно притворени, а око 7.000 особа је наводно пуштено. Међутим, власти тврде да су погрешна хапшења била само „колатерална штета“.
Упркос критикама и забринутости због лажног затварања, Букеле остаје изузетно популаран међу становништвом Салвадора, након што је у фебруару убедљиво победио на изборима за реизбор.