ЗРЕЊАНИН ОБЕЛЕЖИО ДАН ОСЛОБОЂЕЊА ГРАДА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ Негујемо пламен СЛОБОДЕ И НЕЗАВИСНОСТИ
ЗРЕЊАНИН: Зрењанин је јуче обележио 106. годишњицу ослобођења града у Великом рату.
Дан ослобођења града у Првом светском рату уједно је и Празник града, који се обележава 17. новембра. Овај датум установљен је у знак сећања на ослобођење Великог Бечкерека 1918. године, када су Прва армија војводе Петра Бојовића, Гвоздени пук „Књаз Михајло” и пешадијска бригада пуковника Драгутина Ристића – Бригадира ушли у Велики Бечкерек и донели смену власти и смену држава на овим просторима. Већ наредног дана власт је предата Српском народном одбору на чијем је челу био др Славко Жупански, један од најумнијих Бечкеречана предратног времена.
Неколико дана по коначном ослобођењу Војводине, њена подручја ујединила се с Краљевином Србијом, да би 1. децембра 1918. године била проглашена Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, прва заједничка јужнословенска држава.
На Тргу слободе јуче су положени венци на споменик краљу Петру Првом и служен је помен ослободиоцима. У име Града Зрењанина, венац су положили градоначелник Симо Салапура, његов заменик Саша Сантовац и председник Скупштине града Чедомир Јањић.
Обележен и Дан Банатске бригаде
Дан Банатске бригаде Војске Србије такође се обележава 17. новембра. Тим поводом су у касарни зрењанинског гарнизона одржани свечана академија и техничко – тактички збор.
– Дивимо се јунацима и народу који је тада показао велико јединство, патриотски занос и јунаштво, које је, нажалост, пропраћено многим жртвама. Српски народ је тада поново заблистао на историјској позорници пред очима целе Европе. По угледу на славне претке, ослободиоце Зрењанина, припадници Банатске бригаде негују и преносе врлине и вештине Војске Србије бројним нараштајима – истакао је командант Банатске бригаде, пуковник Никола Фатић.
Салапура је том приликом поручио да искре новембарских дана 1918. године снажно пламте до данас, негујући пламен слободе и независности, херојства и ратних подвига, жртве за отаџбину и одрицања за генерације које су тек долазиле.
– Одајемо почаст славним прецима, њиховим делима и јунаштву. Клањамо се сенима наших суграђана који су, након аустроугарске мобилизације, добровољно приступали српској војсци и с њом прошли славни ратни пут. Цео српски народ имао је тада пред собом исти циљ – ослободити отаџбину и вратити се на своја вековна огњишта. Никада у историји тако мала земља није остварила блиставије војничке подвиге и победе, али ни доживела такве губитке – поручио је Салапура.
Он је нагласио да смо као њихови потомци и следбеници у обавези не само да чувамо сећање на славне претке, већ и да генерацијама које долазе стално указујемо на значај и величину догађаја из наше прошлости.
Ж. Балабан