ZRENJANIN OBELEŽIO DAN OSLOBOĐENJA GRADA U PRVOM SVETSKOM RATU Negujemo plamen SLOBODE I NEZAVISNOSTI
ZRENJANIN: Zrenjanin je juče obeležio 106. godišnjicu oslobođenja grada u Velikom ratu.
Dan oslobođenja grada u Prvom svetskom ratu ujedno je i Praznik grada, koji se obeležava 17. novembra. Ovaj datum ustanovljen je u znak sećanja na oslobođenje Velikog Bečkereka 1918. godine, kada su Prva armija vojvode Petra Bojovića, Gvozdeni puk „Knjaz Mihajlo” i pešadijska brigada pukovnika Dragutina Ristića – Brigadira ušli u Veliki Bečkerek i doneli smenu vlasti i smenu država na ovim prostorima. Već narednog dana vlast je predata Srpskom narodnom odboru na čijem je čelu bio dr Slavko Županski, jedan od najumnijih Bečkerečana predratnog vremena.
Nekoliko dana po konačnom oslobođenju Vojvodine, njena područja ujedinila se s Kraljevinom Srbijom, da bi 1. decembra 1918. godine bila proglašena Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, prva zajednička južnoslovenska država.
Na Trgu slobode juče su položeni venci na spomenik kralju Petru Prvom i služen je pomen oslobodiocima. U ime Grada Zrenjanina, venac su položili gradonačelnik Simo Salapura, njegov zamenik Saša Santovac i predsednik Skupštine grada Čedomir Janjić.
Obeležen i Dan Banatske brigade
Dan Banatske brigade Vojske Srbije takođe se obeležava 17. novembra. Tim povodom su u kasarni zrenjaninskog garnizona održani svečana akademija i tehničko – taktički zbor.
– Divimo se junacima i narodu koji je tada pokazao veliko jedinstvo, patriotski zanos i junaštvo, koje je, nažalost, propraćeno mnogim žrtvama. Srpski narod je tada ponovo zablistao na istorijskoj pozornici pred očima cele Evrope. Po ugledu na slavne pretke, oslobodioce Zrenjanina, pripadnici Banatske brigade neguju i prenose vrline i veštine Vojske Srbije brojnim naraštajima – istakao je komandant Banatske brigade, pukovnik Nikola Fatić.
Salapura je tom prilikom poručio da iskre novembarskih dana 1918. godine snažno plamte do danas, negujući plamen slobode i nezavisnosti, herojstva i ratnih podviga, žrtve za otadžbinu i odricanja za generacije koje su tek dolazile.
– Odajemo počast slavnim precima, njihovim delima i junaštvu. Klanjamo se senima naših sugrađana koji su, nakon austrougarske mobilizacije, dobrovoljno pristupali srpskoj vojsci i s njom prošli slavni ratni put. Ceo srpski narod imao je tada pred sobom isti cilj – osloboditi otadžbinu i vratiti se na svoja vekovna ognjišta. Nikada u istoriji tako mala zemlja nije ostvarila blistavije vojničke podvige i pobede, ali ni doživela takve gubitke – poručio je Salapura.
On je naglasio da smo kao njihovi potomci i sledbenici u obavezi ne samo da čuvamo sećanje na slavne pretke, već i da generacijama koje dolaze stalno ukazujemo na značaj i veličinu događaja iz naše prošlosti.
Ž. Balaban