ПРОТИВ ГРИПА ДО САДА ВАКЦИНИСАНО 260.000 ЉУДИ Највише угрожени хронични болесници, старији и деца НАСТАВИТИ ПРОЦЕС ИМУНИЗАЦИЈЕ
Директорка Института за Јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” Верица Јовановић изјавила је да је до сада против грипа вакцинисано више од 260.000 људи и да је Институт задовољан бројем вакцинисаних, али да је неопходно да се настави процес имунизације.
Oна je за Танјуг рекла да је у овом тренутку регистровано око 7.000 лица са обољењима сличним грипу, а да је сезона грипа блажа него у истом периоду прошле године. Према њеним речима, сезонска манифестација грипа у нашој земљи је на ниском нивоу. Одговарајући на питање да ли је сада касно за имунизацију, имајући у виду да је сезона респираторних инфекција већ почела, рекла је да није касно за спровођење вакцинације, јер сам развој имунитета после примљене вакцине траје две до три недеље. ‘
- Позивамо сваког ко се није вакцинисао против грипа да се јави у свој дом здравља и да се ипак вакцинише. Саветујемо да то буду, пре свега лица, старија од 65 година, лица које имају хроничне болести, укључујући дијабетес или неке кардиоваскуларне болести, болести плућног система, уринарног тракта и оболели од малигних болести - рекла је Верица Јовановић. Навела је да је први случај грипа у Србији потврђен пре скоро месец дана, али да је добро што је процес вакцинације против грипа почео на време и спроводи се на веома задовољавајући начин. Говорећи о великом кашљу, она је рекла да је тренутно регистрован 1.501 случај и да су деца најризичнија група.
- Највећа опасност је за децу која су млађа од два месеца, која не могу да буду вакцинисана и у таквим случајама се јављају и компликоване ситуације, дуготрајно лечење у болници, па се може јавити смртни исход, што нико не жели. Једини начин заштите јесте правовремена вакцинација да би деца која не могу да се вакцинишу на такав начин била заштићена - рекла је.
Како је додала, велики кашаљ је некада тешко препознати, због периода инкубације болести која траје између 10 и 20 дана.
Највећа опасност од великог кашља за децу млађу од два месеца
- Важно је да, када неко препозна симптоме великог кашља - цурење из носа, гребање у грлу, блага температура, суви кашаљ, који не може да се не примети код детета или код одрасле особе - оде лекару и да се потврди да је у питању пертусис. Када се постави дијагноза, јако је важно увести антибиотску терапију на време, зато што она утиче и на инфективност те особе, која је преносилац инфекције навела је Верица Јовановић и упозорила да антибиотике не треба узимати на своју руку, јер сада влада период инфекције вирусима, на које антибиотици не делују. Када је реч о вирусу ковид-19, рекла је да на свакодневном нивоу има неколико потврђених случајева и да су најризичније групе особе са смањеним имунитетом и оне са одређеним хроничним болестима. Додала је да се на недељном нивоу тестира више од 2.000 лица на овај вирус, али да је број позитивних случајева јако мали.