У недељу је Светски дан сећања на жртве саобраћаја
СВАКОГ ДАНА ЈЕДНА ПОРОДИЦА ОСТАНЕ БЕЗ НЕКОГ СВОГ Официр Вукелић: Свака тежа повреда и губитак су ТРАГЕДИЈА која нас све ДУБОКО ПОГАЂА
Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода се традиционално обележава сваке године с циљем да се скрене пажња на број жртава саобраћајних несрећа, као и да се оснаже напори за мере превенције великог броја смртних исхода.
Сутра ће широм света бити обележен Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода.
Тог дана одајемо почаст свим учесницима у саобраћају који су изгубили живот у саобраћајним незгодама, али и онима којима су повреде у саобраћају промениле живот из корена - каже за „Дневник” официр у Одељењу саобраћајне полиције ПУ у Новом Саду Раде Вукелић и истиче да безбедност у саобраћају није само статистика или теорија, него да су то људски животи.
Свака саобраћајна незгода, свако погинуло лице, свака тежа повреда губитак су и трагедија које дубоко погађају нас све. И док бројке често звуче апстрактно, иза сваке незгоде стоји нека особа, а то су наши суграђани, наши познаници и пријатељи, наши чланови породице - додаје Вукелић и наглашава да ниједна делатност није толико унапредила стандард на глобалном нивоу као саобраћај. Међутим, појашњава, истовремено ниједна делатност не односи толико људских живота као саобраћајне незгоде.
Према подацима Уједињених нација, годишње у саобраћајним незгодама у свету гине око 1.350.000, а буде повређено око 50.000.000 људи, а саобраћајне незгоде водећи су узрок смрти деце и младих.
Први пут 1993. године
Дан сећања на жртве саобраћајних незгода први пут је обележен 1993. године у Великој Британији, а Уједињене нације су усвојиле резолуцију 2005. године, којом су позване све државе чланице да сваку трећу недељу новембра обележе као Дан сећања на жртве саобраћајних незгода.
Официр у Одељењу саобраћајне полиције ПУ у Новом Саду Раде Вукелић указује да смо, упркос наведеним подацима, и даље као друштво склони да потцењујемо опасности и ризике свакодневног учествовања у саобраћају и да своју безбедност у саобраћају сматрамо загарантованом.
Нажалост, у Републици Србији на годишњем нивоу у саобраћајним незгодама гине око 500 учесника у саобраћају, а тешке телесне повреде задобије више од 3.000 особа. Сваког дана једна породица остаје без оца, мајке, без детета, а хиљаде породица се носи са катастрофалним последицама саобраћајних незгода - подсећа Вукелић и напомиње да је наш задатак да се сетимо свих жртава, али и да подржимо њихове породице и урадимо све што је у нашој могућности да ниједна особа не страда у саобраћајним незгодама.
Наш задатак је и да уверимо грађане да је безбедност саобраћаја заједнички циљ и да одговорним понашањем и поштовањем саобраћајних прописа дају директан допринос да се сачувају животи свих учесника у саобраћају - додаје он и нагалашава да ће и у наредном периоду припадници саобраћајне полиције дати свој максимум како бисмо сачували безбедност свих учесника у саобраћају и како би нам путеви били што безбеднији.
Д. Николић