U nedelju je Svetski dan sećanja na žrtve saobraćaja
SVAKOG DANA JEDNA PORODICA OSTANE BEZ NEKOG SVOG Oficir Vukelić: Svaka teža povreda i gubitak su TRAGEDIJA koja nas sve DUBOKO POGAĐA
Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda se tradicionalno obeležava svake godine s ciljem da se skrene pažnja na broj žrtava saobraćajnih nesreća, kao i da se osnaže napori za mere prevencije velikog broja smrtnih ishoda.
Sutra će širom sveta biti obeležen Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda.
Tog dana odajemo počast svim učesnicima u saobraćaju koji su izgubili život u saobraćajnim nezgodama, ali i onima kojima su povrede u saobraćaju promenile život iz korena - kaže za „Dnevnik” oficir u Odeljenju saobraćajne policije PU u Novom Sadu Rade Vukelić i ističe da bezbednost u saobraćaju nije samo statistika ili teorija, nego da su to ljudski životi.
Svaka saobraćajna nezgoda, svako poginulo lice, svaka teža povreda gubitak su i tragedija koje duboko pogađaju nas sve. I dok brojke često zvuče apstraktno, iza svake nezgode stoji neka osoba, a to su naši sugrađani, naši poznanici i prijatelji, naši članovi porodice - dodaje Vukelić i naglašava da nijedna delatnost nije toliko unapredila standard na globalnom nivou kao saobraćaj. Međutim, pojašnjava, istovremeno nijedna delatnost ne odnosi toliko ljudskih života kao saobraćajne nezgode.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, godišnje u saobraćajnim nezgodama u svetu gine oko 1.350.000, a bude povređeno oko 50.000.000 ljudi, a saobraćajne nezgode vodeći su uzrok smrti dece i mladih.
Prvi put 1993. godine
Dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda prvi put je obeležen 1993. godine u Velikoj Britaniji, a Ujedinjene nacije su usvojile rezoluciju 2005. godine, kojom su pozvane sve države članice da svaku treću nedelju novembra obeleže kao Dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda.
Oficir u Odeljenju saobraćajne policije PU u Novom Sadu Rade Vukelić ukazuje da smo, uprkos navedenim podacima, i dalje kao društvo skloni da potcenjujemo opasnosti i rizike svakodnevnog učestvovanja u saobraćaju i da svoju bezbednost u saobraćaju smatramo zagarantovanom.
Nažalost, u Republici Srbiji na godišnjem nivou u saobraćajnim nezgodama gine oko 500 učesnika u saobraćaju, a teške telesne povrede zadobije više od 3.000 osoba. Svakog dana jedna porodica ostaje bez oca, majke, bez deteta, a hiljade porodica se nosi sa katastrofalnim posledicama saobraćajnih nezgoda - podseća Vukelić i napominje da je naš zadatak da se setimo svih žrtava, ali i da podržimo njihove porodice i uradimo sve što je u našoj mogućnosti da nijedna osoba ne strada u saobraćajnim nezgodama.
Naš zadatak je i da uverimo građane da je bezbednost saobraćaja zajednički cilj i da odgovornim ponašanjem i poštovanjem saobraćajnih propisa daju direktan doprinos da se sačuvaju životi svih učesnika u saobraćaju - dodaje on i nagalašava da će i u narednom periodu pripadnici saobraćajne policije dati svoj maksimum kako bismo sačuvali bezbednost svih učesnika u saobraćaju i kako bi nam putevi bili što bezbedniji.
D. Nikolić