ПОВОДОМ СВЕТСКОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ ШЕЋЕРНЕ БОЛЕСТИ Дијабетес озбиљан проблем СВЕ ВЕЋИ БРОЈ МЛАДИХ ГОЈАЗНИХ ОСОБА
Поводом обележавања Светског дана борбе против шећерне болести, јуче су грађани у холу Института за јавно здравље Војводине могли да измере ниво гликемије, крвни притисак, телесну висину и масу, а заинтересовани су добијали тестове за одређивање окултног крварења у фецесу.
Како је за „Дневник” рекла лекар специјалиста хигијене у Саветовалишту за исхрану Института за јавно здравље Војводине др Драгана Балаћ, суграђани су увек заинтересовани за проверу основних параметара здравља, а за сат времена је тридесетак људи прошло тестирања, што је, по њеном мишљењу, и више него одлично.
– По овим вредностима које видим, највећи проблем је вишак килограма, а неки богами имају и повишен ниво шећера у крви. Треба истаћи чињеницу да је шећерна болест постала заиста озбиљан проблем, а приметан је и све већи број младих гојазних особа. Гојазност вуче одређене поремећаје метаболизма шећера, те је инсулинска резистенција постала врло заступљена као дијагноза, када причамо о младима. Како би се спречила појава шећерне болести, најбољи савет су здрава исхрана и физичка активност – прича Балаћ.
Шећерна болест постала је озбиљан проблем, а приметан је и све већи број младих гојазних особа (др Драгана Балаћ)
Неколико грађана чекало је свој ред да уради мерења, а Радмила Силашки је, каже, дошла по упуту лекара да уради неке анализе, но кад је видела да се и овде раде превентивни прегледи, пожелела је да провери своје здравствено стање.
– Имам 87 година, а судећи по овим резултатима, здрава сам. Радила сам, иначе, у Дому здравља, и у моје време ово није постојало, те мислим да је заиста паметна одлука организовати бесплатне прегледе, како би се што више грађана могло преконтролисати. Када одете на преглед код доктора чекате 100 година, без обзира да ли имате заказан термин или не, а овде нема гужве, нема књижице, зато мислим да би људи требали да искористе ове прилике – каже Силашки.
И Веселин Јовановић је чуо за ову акцију, а пошто није до сада посетио ниједну, одлучио је да дође баш на ову.
– У пензији сам и имам времена, а резултати су, хвала богу, одлични. Треба што чешће организовати овакве акције, јер је здравље важније од свега – закључује Јовановић.
И. Бакмаз