Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НАМЕЋЕ СЕ ПИТАЊЕ ЈЕСУ ЛИ ПУТАРИ СПРЕМНИ ЗА ПАХУЉЕ?

СНЕГ У ГРАДОВЕ СТИЖЕ БРЖЕ НЕГО ШТО СЕ ОЧЕКИВАЛО Ови делови Србије су се већ забелели, ни остали неће предуго чекати, а претходница ће бити киша ОВЕ ЗИМЕ ТЕМЕПЕРАТУРА И ДО МИНУС 20

14.11.2024. 18:16 18:27
Пише:
Фото: Дневник/В. Фифа

Недавни снег у планинским пределима – Копаонику, Златибору, Тари, Златару па и у околини Прокупца вероватно није изненадио многе, али је сигурно наметнуо питање када се може очекивати и у нижим пределима.

За сада, сем осетно хладније температуре и даље нема назнака снега, а према прогнозама Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) од викенда нас чак очекује постепени пораст температуре. Ипак, то не значе да нас врло брзо неће дочекати прве снежне падавине. Када можемо да их очекујемо? 

Метеоролог Слободан Совиљ каже за НИН да се прво наоблачење које може да услови нове снежне падавина може очекивати већ у среду увече. Средњи датум појаве првог снега у Београду је 23. новембар, а формирање првог снежног покривача предвиђено је за 3. децембар. 

„Прво наоблачење које би условило нове снежне падавине очекује се у среду крајем дана и током ноћи ка четвртку и ово наоблачење би условило јак пад температуре обзиром на то да бисмо уочи захлађења, овог викенда, имали и до максималних 18 степени у току дана. Снег би извесно пао у планинама, а као краткотрајна појава у другом делу ноћи среде на четвртак краткотрајан снег би могао биит негде и у нижим пределима. Међутим, то би била појава снега без било каквог значајног или озбиљног задржавања“, рекао је Совиљ. 

Он истиче да ће у последњој декади новембра доћи до сталних температурних осцилација и честих наоблачења. У нижим пределима ће доминирати киша која би, у току ноћи илиу раним јутарњим часовима, могла да пређе у краткотрајни снег. Међутим, како каже, за сада нема назнаке „озбиљног задржавања снежног покривача у низијама, нити неких јаких и озбиљних снежних падавина“. 

Фото: Tanjug (video ilustracija)

Временска прогноза за наредну недељу

Према прогнозама РХМЗ-а, облачно и хладно време задржаће се и у петак, али биће углавном суво. Крајем дана на северу Србије и у Тимочкој Крајини делимично разведравање, а у току ноћи местимично стварање магле, која се очекује и у суботу ујутро и пре подне. 

Након подизања магле, у току дана за викенд сунчани интервали уз пораст дневних температура. Јутра ће бити хладна, нарочито у недељу. У првом делу наредне седмице осетно топлије, од уторка уз појачање јужног и југоисточног ветра, који ће у среду у кошавском подручју и на планинама достизати ударе олујне јачине.  

Метеоролог Совиљ каже да ће најтоплије бити у понедељак, уторак и среду наредне недеље и да ће температура у нижим пределима износити од 12 до 18 степени Целзијуса. Може се очекивати јак јужни ветар који ће бити заслужан за пораст температуре. 

Зиме у Србији

На питање да ли ће се ова зима разликовати од претходне, Совиљ истиче да је претходна зима била најтоплија у историји мерења температуре, ове сигурно можемо да очекујемо озбиљније захлађење. Најниже температуре које можемо да очекујемо ове зиме кретаће се од минус 10 до минус 15 степени.

 „Prethodna зима је била најтоплија у историји нашег мерења, поготово ти топли периоди са дугим топлотним таласима су у фебруару били најизраженији. Ми смо имали у Београду максималне дневне фебруарске температуре у распону  од девет до 21 степен, што је у историји мерења било незабележено. Гледајући развој времена овде године, ова зима ће свакако бити хладнија од претходне. Међутим, не можемо заборавити да практично живимо у времену када се, не само увелико говори о климатским променама, него су оне и те како видљиве, тако да у односу на неке претходне деценије ова зима ће ипак бити мало топлија. Према сезонској прогнози РХМЗ-а, то одступање од температуре ће бити плус један степен у односу на неке раније деценије“, рекао је он. 

Међутим, како каже, није немогуће да најнижа дневна температура падне и на минус 20 степени. 

„Када се стационира хладна ваздушна маса пореклом са североистока континента и када имамо ведре ноћи без ветра, температуре неретко падну и испод минус 20 степени Целзијуса у нижим пределима и котлинама, то се не дешава батш сваке зиме, посебно претходних година, али једном у две или три зиме и то је могуће очекивати“, рекао је Совиљ. 

Фото: Tanjug (Jaroslav Pap)

Јесу ли путари спремни за снежне падавине?

В.д. директора ЈП "Путеви Србије" Зоран Дробњак изјавио је данас да су путари спремни за зиму и истакао да тренутно нигде на путевима није критично када је реч о снежним падавинама. 

Дробњак је истакао да "Путеви Србије" имају довољно механизације и соли који су неопходни за чишћење путева током зиме.

"Ми имамо око 700 камиона и 400 машина. Имамо на лагеру 80.000 тона соли. Чисту со стављамо на путеве првог А реда, то је на ауто-путевима, и првог Б реда, то су бивши магистрални путеви. За путеве другог реда имамо на лагеру 150.000 тона ризле", рекао је Дробњак за ТВ Пинк. 

Додао је да "Путеви Србије" делују превентивно како не би дошло до стварања поледице. 

"У зимској служби је најважније да се изађе раније, а не да се сачека да падне снег. Апелујем на учеснике у саобраћају да имају зимске пнеуматике, посебно апелујем на тешка возила, која често направе проблем. Наравно, апелујем и да се не претичу камиони који чисте", рекао је Дробњак.

(Nin.rs)

Извор:
Nin.rs 
Пише:
Пошаљите коментар