light rain
10°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МАЂАРСКА И ИТАЛИЈА НАЈВЕЋИ ЗАГОВОРНИЦИ СРБИЈЕ У ЕУ Брнабић: Став Италије да је Србији место у ЕУ и пре 2030. године

13.11.2024. 16:57 17:02
Пише:
брнабић
Фото: Танјуг/Народна скупштина Републике Србије/Пеђа Вучковић

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас у Риму да Италија, уз Мађарску, највише заговара  европске интеграције Србије, додајући да директно и проактивно иду од државе чланице до државе чланице Европске уније и говоре да је неопходно и крајње време да Србија отвори кластер 3.

"Италија то сама ради, Италија је чак става да је Србији место у Европској унији и пре 2030. године. Ја не мислим да је то реално зато што мислим да постоје државе чланице које су скептичне, али мислим да је важно да грађани знају да је то став Италије", рекла је Брнабић новинарима после посете Риму.

Она је додала да Италија тај став јасно и недвосмислено комуницира на свим форумима Европске уније и на свим нивоима у самој Европској комисији, било да је то Европски парламент или Европска комисија.

Брнабић ја навела да је Италија велики и посвећени пријатељ и да из дана у дан то пријатељство између две земље јача.

"Ми очекујемо свакако да и наша влада ускоро има и четврту заједничку седницу две владе, Владе Италије и Владе Србије", рекла је Брнабић.

Председница парламента је навела да је позвала председника Представничког дома Лоренца Фонтану да дође том приликом и да потпишу свеобухватни споразум о парламентарној сарадњи између Србије и Италије, а онда, како је рекла, да виде како заједно могу да унапреде наше присуство у Европском парламенту, без обзира што Србија није члан ЕУ.

Како је рекла, дешавало се раније да се о Србији у Европском парламенту говори без проверених информација.

"Ја очекујем да председник представничког дома, господин Фонтана, дође у најкраћем могућем року, у наредних неколико месеци у Србију, што би за нас било од изузетне важности. Заиста је велики пријатељ Србије.  Били су и Стефанија Кракси као сенаторка и као председница Одбора за спољне послове и одбрану Сената Италије, а пре неколико месеци и господин (Ђули) Трамонти, као председник Одбора за спољне послове Представничког дома", рекла је Брнабић.

Она је сумирајући посету Риму, оценила да је била добра и изнела утисак  да се читав труд, пре свега председника Србије Александра Вучића, на изградњи односа са председницом италијанске владе Ђорђом Мелони исплатио, али и Владе Србије и парламента. 

„До 2025. потписивање првих уговора са универзитетима у Италији

Ана Брнабић је изјавила очекује да ће током 2025. године бити поптисани први уговори са универзитетима у Италији као што су Луис и Бокони, како би отворили своје испоставе у Србији.

Брнабић је новинарима рекла да је имала добре састанке са представницима Луис универзитета.

"Додала бих захвалност председнику Србије Александру Вучићу, јер на његову иницијативу, али и због ефикасног рада владе потписаће се уговор о сарадњи са универзизетима, као што су Луис и Бокони. Да отварамо стране универзитете, њихове испоставе, њихове кампусе у Србији,  како би подигли и ниво конкуренције у високом образовању у Србији, али и како би Србију поставили као и образовни центар Балкана и привукли велики број студента из региона да дођу на те универзитете и студирају. Тако да очекујемо и да ће се током 2025. године потписати први уговори", рекла је Брнабић.

Како је навела, за то је заинтересована и италијанска привреда.

Брнабић је нагласила да су представници италијанске привреде, током сусрета рекли да имају најбоље одговоре од свих привредника који послују у Србији.

"У смислу пословног окружења, ефикасности јавне администрације, јавне управе, њиховог задовољства пословањем. Тако да, италијанска привреда жели да шири своје пословање у Србији  и постоји велики број италијанских инвеститора који нису присутни у Србији, који имају интересовање да дођу у Србију. Због тога је важно да доведемо њихове универзитете", нагласила је она.

Брнабић је додала и да је Италија један од наших најјачих привредних партнера на европском континенту.

"Ако погледате прошлу 2023. годину, наша свеукупна робна размена, у услугама је већ превазишла пет милијарди евра, а када погледате до сада, закључно са септембром очекујемо да ће 2024. година бити још значајно боља", навела је она.

Додала је да италијанске компаније већ запошљавају 24.000 људи.

"По свему што смо чули данас у Риму, очекујемо још додатних инвестиција, зато што је ниво задовољства италијанских привредника пословном климом у Србији изузетан и они желе да шире своје пословање и да нови инвеститори долазе у Србију", додала је она.

Говорећи о стипендијању наших студената, да своје студије наставе у Италији и о размени студената између Србије и Италије, она је навела да то јесте једна од иницијатива председника Вучића, која је представљена кроз програм "Србија 2027- Скок у будућности".

"Мени је драго да и на ту тему наши грађани могу да виде, да оно што представимо као планове, нису празне приче. Да су то ствари на којима се онда ради и ствари где ћемо показати брзо резултате и отворити опет неке нове перспективе за наше младе људе, за младе у Србији, да изберу можда да остану у својој земљи, а да студирају или раде мастер студије на неком од најбољих европских и светских универзитета", рекла је председница Скупштине.

Истакла је да је то важно и да према њеним информацијама Влада Србије има у плану да стипендира студенте за наставак студија ван земље.

"Што више прилика за наше младе, то боље за Србију у будућности. Влада у том смислу је изузетно ефикасна. Све честитке и велика захвалност на томе", рекла је Брнабић.

"Чини ми се да никада до сада нисмо имали овако присне, не само добре, присне односе са Италијом и таква је била атмосфера на свим важним састанцима", рекла је Брнабић.

Она је истакла да се састала са председником Представничког дома  Италије Лоренцом Фонтаном,  као и са Тремонтијем председником Одбора за спољне послове у Представничком дому, али и Стефанијом Кракси председницом Одбора за спољне послове и одбрану у Сенату Италије.

"То су три најважнија састанка. Такође изузетно и политички важни зато што њих троје представљају три различите партије у оквиру владајуће коалиције - Форза Италија, Лигу и браћа Италије, тако да смо имали прилику да разговарамо са представницима три партије и водећим људима њихових одбора за спољне послове", рекла је Брнабић.

 

 

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар