МЛАДА МИТРОВЧАНКА СПАЈА ЕКОНОМИЈУ И КЊИЖЕВНОСТ Без страха од осуде и неуспеха
СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Ученица Економске школе „9. мај“ у Сремској Митровици Соња Вукашиновић истиче се не само својим академским успехом, већ и похвалним интересовањем за области које обликују данашњи свет – економију, финансије, менаџмент, али и књижевност.
Како је истакла за „Дневник“, наша саговорница је одувек волела да примењује теоријска знања у практичним ситуацијама.
– Моја љубав према финансијама развијала се кроз учење о економији и пословном свету – прича Соња Вукашиновић. – Оно што ме је заиста мотивисало да се детаљније посветим овој области јесте чињеница да су финансије кључ за боље доношење одлука у свакодневном животу. Такође ме фасцинира како финансијски системи утичу на друштва и предузетништво, и како се кроз иновације могу створити нове прилике за напредак.
Као ученица смера Финансијски администратор, Соња Вукашиновић активно примењује своја знања у пракси, те је захваљујући свом тиму и уз помоћ професорке Наташе Ордагић развила пословну идеју и постигла сјајне резултате. Након освојеног првог места на Регионалном такмичењу ученичких компанија у Новом Саду у марту ове године, компанија наше саговорнице обезбедила је пласман на Национално такмичење у Београду, где су ученици показали изузетне вештине и знања у области менаџмента.
– Мојих девет вршњака и ја смо се издвојили као млади менаџери и освојили учешће у програму „Менаџер САМ на дан“ који организује Српска асоцијација менаџера (САМ) – прецизира Вукашиновић. – У оквиру тог програма, имала сам прилику да упознам више успешних менаџера. Издвојила бих свог ментора, генералног директора компаније „Штарк“ Драгомира Костића, који ми је приближио пословање једне велике компаније где сам у пракси применила стечено знање.
Међутим, наша саговорница није посвећена само финансијама и менаџменту. Њена страст према књижевности траје још од малих ногу. Уз подршку своје мајке и менторке професорке Катарине Латковић, Соња Вукашиновић пласирала се на такмичење републичког нивоа „Књижевну олимпијаду“, која се одржава у Сремским Карловцима. Нажалост, због одласка на стручно усавршавање у Турској, она је била спречена да се даље такмичи. Сам одлазак у Турску није само унапредио њене стручне вештине, већ јој је пружио и драгоцено животно искуство.
– Током двонедељне стручне праксе, као неко ко се усавршава у области економије и добро познаје језик, радила сам на рецепцији једног од највећих хотела у граду Сиде – истакла је она. – Упознала сам велики број људи од којих сам учила вештине комуникације и како да поступам у непредвиђеним ситуацијама, а осим тога, стекла сам неколико нових пријатеља.
Досадашње искуство допринело је да се наша саговорница заинтересује и за маркетинг, те се нада да ће остварити своју жељу, постати ђак генерације и следеће године уписати Факултет организационих наука у Београду, где сматра да ће најбоље наставити образовање у области маркетинга, економије и финансија.
– Обзиром да ускоро завршавам средњу школу и имала сам прилику да кроз школовање учествујем у великом броју такмичења, радионица и програма и волела бих да поручим будућим генерацијама да се не плаше осуда других људи и неуспеха – истакла је Соња Вукашиновић. – Свако ново искуство, било то учешће на такмичењу или ново упознавање са људима, доприноси менталном сазревању и обликује вас као личност.