НАГЛИ ПРЕКИД ТЕРАПИЈЕ МОЖЕ БИТИ ОПАСАН ПО ЖИВОТ Клинички фармаколог објашњава у којим случајевима посебно морате бити обазриви
Нагли прекид терапије или нередовно узимање лекова може да буде веома опасно. У зависности од тога о којем је леку реч, може да дође до поновне појаве симптома, губитка контроле над болешћу и погоршања, апстиненцијалне кризе.
На први поглед можда изгледа безазлено прескочити дозу, две, три или на своју руку прекинути лечење чим се симптоми повуку, али све ово може да доведе до озбиљних последица. Клинички фармаколог др спец. Владимир Стојановић објашњава који су лекови посебно ризични ако се нередовно узимају, шта све може да се догоди ако се терапија прекине без стручног надзора и који се лекови посебно злоупотребљавају.
- Изузетно је важно да се пацијенти придржавају режима узимања терапије како је лекар прописао, нарочито ако знамо да један лек може да лечи различите болести и да се, самим тим, различито прописује. Рецимо, када је у питању нека локална инфекција, прописује се одређени антибиотик једном дневно у дози од 500 мг на седам до десет дана, док се тај исти антибиотик прописује у дози од 1000 мг дневно на три месеца код лечења акни. Пацијент, лекар опште праксе, као и фармацеут, не смеју мењати начин узимања и дозирање, јер је то званична европска терапија, установљена у Француској - наглашава др Стојановић за Курир.
Опасно по живот
Лекар има право да не пропише дозу и тада фармацеут може да да само минимално дозвољену дозу, што је посебно важно код беба, додаје. Такође, лекар узима у обзир пол, године и тежину пацијента и на основу тога одређује дозирање, као и врсту лекова. Занимљиво је да код неких медикамената повећање дозе неће повећати делотворност.
- Прескакање и нагли прекид терапије су изузетно ризични, посебно код лекова из области психијатрије и кардиологије. Код болести попут шизофреније, депресије или манично-депресивних стања, терапија се не сме прекидати нагло ни мењати без надзора лекара. Код кардиолошких пацијената, нагли прекид терапије може да буде још опаснији, нарочито код особа са високим крвним притиском, ангином пекторис или поремећајем рада срца (аритмије). Нагли прекид код ових пацијената може да доведе до враћања почетних симптома, често у удвострученом интензитету у односу на почетне, а код кардиолошких пацијената може да буде и смртоносан - упозорава др спец. Стојановић.
Самолечење и злоупотреба
Нагле промене у узимању терапије за дијабетес и холестерол су мање ризичне, али и даље озбиљне и захтевају одговоран приступ. Када је реч о лечењу на своју руку, најчешће смо "сам свој мајстор" код прехлада, упала и анксиозности.
- Морално је дискутабилно и самолечење код онколошких пацијената, где произвођачи разних производа често злоупотребљавају тешку ситуацију пацијената, што је етички неприхватљиво. Иначе, највише се злоупотребљавају антибиотици, и то глобално, али и код нас посебно. Просечан пацијент често не разликује вирусну од бактеријске инфекције, те злоупотребом антибиотика штети себи и повећава отпорност бактерија на лечење - опомиње клинички фармаколог.
При избору аналгетика пацијент би требало да се посаветује са фармацеутом и одабере онај који му највише одговара. Примера ради, ако има проблем са желуцем, требало би да избегава ацетилсалицилну киселину, или ако је планирана хируршка интервенција, требало би да престане са узимањем ацетилсалицилне киселине седам до десет дана пре операције.
На црној листи
Поред поменутих, доктор посебно издваја лекове за мршављење као изузетно опасне.
- Још увек није пронађена "чаробна пилула" која брзо, ефикасно и лако смањује килограме без штетних ефеката. Као лекар, дужан сам да осудим злоупотребу лека Оземпик, који није ни први избор у лечењу дијабетеса, а нежељена дејства су му изузетно опасна. Оземпик може да поремети метаболизам до те мере да су пацијенти завршавали на болничком лечењу, а неки су се борили и за живот - поручује др спец. Владимир Стојановић.