ТРАГЕДИЈА У НОВОМ САДУ ПОНОВО ПОКАЗАЛА ПРАВО ЛИЦЕ И ПОТПУНО БЕШЧАШЋЕ ОПОЗИЦИЈЕ: Дивљање хулигана и рушење града злоупотреба је страшне трагедије зарад јефтиног политиканства!
Појединим представницима опозиције ништа није свето, што су показали небројано пута покушавајући да се, без трунке емпатије и кајања, политички окористе о било коју трагедију која се у нашој земљи догоди!
Најновији пример оваквог бешчашћа, гажења преко недужно страдалих зарад јефтиног политикантства, самопоромоције и убирања политичких поена, управо је незапамћена трагедија која је задесила све грађане Србије, када је погинуло 14 људи у Новом Саду током обрушавања надстрешнице на железничкој станици.
Чак ни дани надубље туге и бола, за поједине представнике опозиције очигледно нису разлог за уздржаност и поштовање невиних жртава, већ за дивљање, демолирање центра града и Градске куће. Сцене насиља, скрнављења, дивљачког понашања, ломљења, паљења, поливања фекалијама, уринирања по Градској кући које смо имали прилике да видимо у уторак увече у центру војвођанске престонице, код већине грађана изазивају мучан осећај, али не и код представника опозиције који су све то и организовали. Евидентно је да су поједини опозиционари и ову трагедију покушали да срамно злоупотребе зарад сопственог политичког ћара, оцена је аналитичара.
Намеће се и питање чије интересе они заступају, чиме су мотивисани и да ли се овде заправо насиље сакрива под маску наводног грађанског активизма.
Паралела
Политички аналитичар Небојша Крстић подсетио је на трагедију у новосадском клубу “Контраст” када је почетком 2012. изгорело шесторо младих људи. Када је реч о тражењу кривично-правне и политичке одговорности, како је казао, она може да послужи као паралела трагедији на Железничкој станици и актуелним захтевима за кажњавање криваца.
- Оно што упада у очи јесте то да су најгласнији у хушкању, коју организују одређени медији и део опозиције, и позиву на линч, на насиље и „скидање глава“ припадницима актуелне власти, управо они који су били власт у време пожара у “Контрасту”, а који нису нити тражили кривце, а још мање су давали оставке као функционери који осећају моралну одговорност. И не само да политичари, данашњи опозиционари, то нису радили, већ ни уредници тадашњих медија, они који данас раде у Шолаковим и Ђиласовим гласилима, нису се бавили ни тражењем криваца, ни тражењем одговорних, а поготово нису организовали рушилачке хулиганске демонстрације у којима се, осим демолирања Новог Сада, буквално просипају и фекалије на само неколико корака од места на коме грађани у име пијетета, туге и солидарности пале свеће трагично страдалима – каже Крстић.
На констатацију да “грађани имају право да изразе миран протест, али не и да демолирају, скрнаве и руше, јер се правда добија на суду, а не на улици”, Крстић је такође указао на још једну чињеницу:
- Ови рушилачки протести били су не само политичка злоупотреба трагедије, већ и брутално, вулгарно и свесно подсмевање трагедији и понижавање Новосађана који имају пуно право да одају пошту својим страдалим суграђанима – закључио је Крстић.
Погачар признао: Политичка позадина
Иако су након протеста у уторак организатори покушали да кривицу за дивљање и вандализам свале на припаднике СНС, подмећући да су они ангажовали некога са стране да изазове неред, управо је један од предводника рушилачких протеста, Миран Погачар, потврдио да није било "убачених елемената власти", већ да су они ломили, а потом је најавио и ново насиље!?
- Одређена група људи која је била ту непосредно код зграде су били љути грађани који се просто не слажу са начином на који ова власт влада – казао је Погачар. Напоменуо је да се у том насиљу видео бес оних који су демонстрирали.
- Тако да ја не бих рекао да су ту били само вандали, убачени елементи – казао је он и додао да се бес видео и да ће се још видети, а потом је оправдао спроведено насиље, рушење Градске куће и уринирање по њој
Приоритет кривична одговорност
Срђан Барац из Центра за друштвену стабилност истакао је да је “политичка одговорност императив у политичком животу”.
- Некада формацијски одговарате за нешто што нисте криви, али исто тако формацијски примите и похвале и заслуге када нисте много допринели. Са друге стране, важно је да се утврди ко је заиста учинио грешку, пропуст, намерно или ненамерно. Кривична одговорност свих који су одговорни је свакако приоритет – казао је он.
Премијер Вучевић: Биће још оставки
Подсетимо, премијер Милош Вучевић, као и председник Србије Александар Вучић, нагласили су да овај случај не може да се заврши само оставком министра Горана Весића, већ да ће политичка одговорност и оставке бити тема и у наредним данима. Председник Владе је рекао да су хулигани могли да оду на Железничку станицу да упале свеће, да се помоле или на други начин искажу своју солидарност и емпатију:
- Не. Они су ишли да растурају, разбијају, руше, туку и пребијају и то им је једини циљ. Понављам, правим велику разлику између највећег броја људи који су се окупили. Ти људи су ношени тугом, болом, љутњом и бесом дошли на тај скуп. А имате једну мању групу која је, наравно, видела простор као добошари зла да ово злоупотребе - рекао је Вучевић. Додао је да то потврђује чињеница да је, када је почео напад на Градску кућу у Новом Саду, 90 одсто људи напустило скуп јер, како је рекао, нико неће да учествује у тим стварима.
dnevnik.rs