ВУЧИЋ И ЖИОФРЕ О ЕВРОПСКОМ ПУТУ СРБИЈЕ: Критике, изазови и напредак у новом извештају Европске комисије
БЕОГРАД: Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре предао је данас председнику Србије Александру Вучићу Годишњи извештај Европске комисије о Србији за 2024. годину.
Председник Вучић је још једном изразио саучешће породицама настрадалих на Железничкој станици у Новом Саду.
- Сигуран сам да ће надлежни државни органи установити ко је кривично одговоран за трагедију која је задесила нашу земљу - казао је он.
Додао је да су у извештају ствари које су тачне, а које ми нисмо испунили.
- Тиче се неусаглашавања наше спољне политике, пре свега неувођење санкција Руској Федерацији. Затим неувођење виза, па постојање ВД стања у многим предузећима. Такође њихове примедбе да и даље нисмо чланица СТО, само у овој земљи постоји лоби који то не да. Кажу постаћемо зависници од ГМО. Па је Мађарска приступила, њима то није сметало. Надам се да ћемо у наредном периоду имати више разума, то ће бити важно на нашем европском путу - казао је Вучић.
"Никоме не могу да обећам да ћемо бити чланови ЕУ"
Он истиче да морамо говорити у Србији на објективнији начин о ЕУ.
- Неретко када се ми око било чега наљутимо, увек нам је крива ЕУ. Чак и када се не тиче Косова. Ми јесмо на европском путу, то је наш највећи спољнотрговински партнер. Задали смо себи за циљ да до 2027. испунимо све прописано агендом раста. Никоме не могу да обећам да ћемо бити чланови ЕУ - рекао је председник.
Каже да постоје различитости у погледу око ситуације на КиМ, као и по питању одређених изборних услова који се само нама намећу, а не и у другим земљама.
- Што се тиче медијских закона, сутра је дан у коме истиче мандат РЕМ-у. Тако да ускоро креће процес избора нових чланова РЕМ, то су важне ствари. Овде има многих ствари које могу бити лако поправљене, и сигуран сам да ће Влада и Парламент то урадити. Не разумем зашто неке ствари нису урађене, рецимо у рибарству и винарству. Ми то нисмо урадили из мени непознатих разлога. То сам само навео као пример - додао је Вучић.
Истакао је да се много тога мора урадити на образовању, што га посебно занима.
- Морамо учинити све да будемо доступни тржишту. Гледај где ће бити посла, па то завршавај, а не као што смо радили када смо били млади, завршиш факултет па чекаш. Ми својевољно и на најглупљи начин уништавамо своје факултете, и Рударско-геолошки, сада и Грађевински факултет. Мислим да је веома важно да се види да смо иза просека по учењу у ОЕЦД. Најбољи смо у региону, али и даље иза земаља ОЕЦД. Наставићу са овом темом, пошто је то изузетно важно - нагласио је председник.
Жиофре: Сада је тренутак да убрзамо рад у Србији
Жиофре се на почетку обраћања захвалио председнику што га је примио данас.
- Пре тога желим да поновим наше изразе саучешћа за жртве трагедије у Новом Саду. Желим прво да кажем да су приступни преговори поново на врху агенде ЕК. Проширење није само политички циљ, већ и геополитички императив, са ургенцијом да се прошири на западни Балкан - казао је он.
Истакао је да је ЕУ већ одавно главни економски партнер Србије, и да смо сада у важном тренутку који морамо искористити.
- Сада је тренутак да убрзамо рад у Србији, и да пошаљемо поруку о стратешком правцу кретања. Сада више него икада чланство у ЕУ је стратешка одлука. Истакао бих да је комисија поново напоменула да су испуњени услови за отварање кластера 3, и сада је на земљама чланицама да одреде да ли је постигнут напредак - рекао је Жиофре.
Шеф Делегације ЕУ у Србији је казао да ће напредак у владавини права и преговорима са Приштином одлучивати о темпу отварања нових кластера.
- Темпо је био успорен због техничке владе у ранијем периоду, и сада, са обзиром да на видику нема нових избора, очекујем да ће се убрзати темпо. Српске институције су вредно радиле, и желим да се захвалим министарки Вишчевић. Сада је тренутак да се појачају радови на реформама. ЕУ ће наставити да буде уз Србију, и пружиће помоћ и финансијска средства. До сада је дато 4 милијарде евра, у протеклих 10 година - казао је он.
Жиофре додаје да ЕУ очекује прогресивно усклађивање са спољном политиком тог савеза у будућности.
- Истакао бих важност и плана раста за западни Балкан. Пред нама је важан посао, а то је интегрисање вашег региона у јединствено тржиште и пре чланства, како би грађани могли да осете благодети чланства - рекао је шеф Делегације ЕУ.
Жиофре је раније предао Годишњи извештај о Србији председнику Владе Србије Милошу Вучевићу и председници Народне скупштине Ани Брнабић.
Он је приликом предаје извештаја Вучевићу рекао да Србија показује да је испунила мерила за отварање Кластера 3, а да ће даљи напредак наставити да се одређује и напретком у нормализацији односа између Београда и Приштине.
Жиофре је навео тада и да је извештај настао у напетом геополитичком контексту и захтева потребу за уједињењем на европском континенту, уз вредности демократије и владавине права.