ОБРАЗОВАЊЕ У СЛУЖБИ ЕКОЛОГИЈЕ Нове генерације ученика спремне за „Чистије и зеленије школе у Војводини“
Данас је потписан протокол о сарадњи на реализацији 16. циклуса програма „За чистије и зеленије школе у Војводини“.
Протокол су потписали Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине, Покрајински секретаријат за енергетику, грађевинарство и саобраћај, Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство, Покрајински секретаријат за привреду и туризам, Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада, ЈП „Војводинашуме“ и Покрет горана Војводине, који су били и досадашњи партнери на овом пројекту.
Испред Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине, који је координатор програма, обратила се подсекретарка Бранкица Табак, која је истакла раст овог пројекта кроз претходне године, као и награде за ученике.
„Данашњим потписивањем се обавезујемо да ћемо заједнички финансирати награде, односно излете у заштићеним подручјима. Награде су, као и претходних година, излети у заштићеним подручјима којима управља ЈП ‘Војводинашуме’ и излети у реализацији Покрета горана Војводине, што подразумева боравак у Специјалном резервату природе ‘Ковиљско-петроварадински рит’ и обилазак Сремских Карловаца, како туристички, тако и кроз еколошке радионице“, изјавила је подсекретарка Табак.
Она је навела да кроз овај програм васпитно-образовне установе са територије АП Војводине имају прилику да прикажу све што раде током школске године у области заштите животне средине.
„На овај начин могу да прикажу своје активности, почевши од предшколског узраста па све закључно са средњим школама“, рекла је подсекретарка и подсетила на то да је ове године остварена сарадња и са јединицама локалних самоуправа како би се удруженим средствима могле подржати све установе које настоје да заштите своје окружење.
Програм „За чистије и зеленије школе у Војводини“ настао је са циљем да се подигне свест и лична одговорност за бригу о животној средини у васпитно-образовним установама и локалним заједницама на територији АП Војводине кроз активности попут едукативних и креативних радионица, уређење и озелењавање установа, прикупљање секундарних сировина, увођење нових видова еколошке едукације, као и нових метода учења у области заштите животне средине.